Przetłumacz stronę

czwartek, 29 sierpnia 2013

Międzybrodzie Żywieckie

kartka od margaretki02 z wygranego konkursu
Międzybrodzie Żywieckie to wieś turystyczno-letniskowa w województwie śląskim, w powiecie żywieckim. Miejscowość ta położona jest na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego, na stokach gór: Żar, Cisowej Grapy i Jaworzynki.

Krzyważ

 szybki oferuję tag od aberka
No i doczekałam się kolejnej kartki z serii Zoonia Europejska. Pierwszą można zobaczyć tutaj. Tym razem na kartce jedna z najbardziej znanych budowli na świecie - Krzywa Wieża w Pizie, która w 1987 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa  Kulturowego UNESCO.

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Peterhof

 
kartka z konkursu od Svetlany
W pobliżu Petersburga znajduje się miejscowość turystyczno-wypoczynkowa Peterhof, która słynie z pięknych ogrodów i pałacu założonego przez cara Piotra I. W miejscowości tej w Aleksandrii Park Peterhof znajduje się również zabytkowa gotycka kaplica, zbudowana na prośbę cara Mikołaja I. Kaplica ta posiada osiem wież z iglicami, a budynek zdobią czterdzieści trzy figury świętych.

Charków

 kartka od Wroga Ludu
Na kartce altanka i fontanna nazwaną Źródlanym Strumieniem, a także Pałac Ślubów zbudowany w 1913 roku.

środa, 21 sierpnia 2013

Spotkanie Postcrosserów

 RR wakacyjny od Satai
 Na początku sierpnia w stolicy Finlandii w Helsinkach odbyło się spotkanie postcrosserów, w którym uczestniczyła forumowa Satai. To od niej dostałam tę kartkę z Pomnikiem Sibeliusa i przede wszystkim z podpisami uczestników spotkania.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Stawy Milickie


kartki od katki
Stawy Milickie to największy w kraju rezerwat chroniący ptaki, a także największy kompleks stawów rybnych w Europie. Stawy Milickie położone są w Dolnym Śląsku nad Baryczą. Rezerwat ten znalazł się na liście Living Lakes jako jeden z unikatowych obszarów wodnych na świecie.

Uniwersytet Wrocławski

kartka od katki
Uniwersytet Wrocławski to barokowa perła miasta. Gmach Główny zwrócony jest swoją fasadą w stronę Odry. Kamień węgielny został wmurowany 6 grudnia 1728.

sobota, 17 sierpnia 2013

Sala lustrzana w Muzeum Zamkowym

 loterianka edycja 27 od margaretki02
Zamek w Pszczynie to dawna rezydencja magnacka na Górnym Śląsku. W 1946 został zamieniony na muzeum, które zachowało historyczne i bogate wyposażenie zamku. Sala lustrzana jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w zamku. Nazwa sali pochodzi od dwóch ogromnych luster umieszczonych naprzeciwko siebie, wyprodukowanych w Paryżu. Co roku odbywają się tu koncerty pod nazwą "Wieczory u Telemanna".

Brama Brandenburska

kartka od Edyty
Bramę Brandenburską otrzymałam już wcześniej z oficjalnej wymiany, a tutaj można zobaczyć kartkę o której mowa. Budowla ta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Berlina, to symbol Pokoju i Wolności. Jako jedyna spośród 18 bram wchodzących w skład dawnych murów miejsko-akcyzowych przetrwała do czasów współczesnych. 

piątek, 16 sierpnia 2013

Bałtycka impresja

 kartka z wygranego konkursu od Agnieszki
Dziś chcę Wam pokazać po raz drugi nasze piękne morze, tym razem Bałtyk namalowany techniką olejną na płótnie przez artystkę Ewę Kamińską-Mikołajczyk. Dodatkowo na kartce oprócz znaczka widnieje pamiątkowy stempel z Krynicy Morskiej.

Rowy

RR tematyczny od szynszylowej
Rowy to nadmorska wieś letniskowa w województwie pomorskim, położona na Wybrzeżu Słowińskim wśród lasów sosnowych. W Rowach ma ujście do Morza Bałtyckiego rzeka Łupawa, na której znajduje się mały port rybacki.

czwartek, 15 sierpnia 2013

Poczta Główna w Bielsku-Białej

 RR tematyczny od kivinko 
Neobarokowy budynek Poczty Głównej uznawany jest za najbardziej charakterystyczny budynek miasta. Zbudowany został w 1898 roku w sąsiedztwie Zamku Sułkowskich i Teatru Polskiego wg typowego wzorca austriackich gmachów pocztowych. Posiada on charakterystyczną kopułę z figurami Jowisza i Merkurego oraz zegar.

Skarżysko-Kamienna

kartka z wymiany z Januszem
Osiedle Bór w Skarżysku-Kamiennej to jedno z 22 osiedli, które usytuowane jest w południowo-zachodniej części miasta. Na osiedlu dominuje zabudowa jednorodzinna.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Połoniny

 RR tematyczny od Justyś
Bieszczady to pasmo górskie w południowo-wschodniej Polsce. Jest to mój najbardziej ulubiony rejon Polski. Bieszczady uchodzą za najbardziej dzikie i tajemnicze góry Polski. Tutaj można podziwiać pasmo połonin, które skupia w sobie Połoninę Wetlińską z sąsiadującą Połoniną Caryńską, a także najwyższy szczyt polskich Bieszczadów - Tarnicę, na stokach których w lecie kwitnie lilia złotogłów, zaś jesienią stoki te przybierają piękną rdzawą barwę. Jednak najpopularniejszą trasą w Bieszczadach jest wycieczka na Połoninę Wetlińską, na którą ponoć najlepiej wybrać się jesienią, gdyż wtedy widzialność zwiększa się do 150-200 km, i ze szczytu można podziwiać Tatry.

Zembrzyce

 6m RR od wedemoczki
Zembrzyce leżą w województwie małopolskim, w Beskidzie Makowskim. Zabudowa Zembrzyc ma charakter małomiasteczkowy. W centrum wsi znajduje się kościół parafialny z 1911 roku pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela. Tutaj zachował się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który został namalowany na płotnie w XVII wieku.

niedziela, 11 sierpnia 2013

Wieża Eiffla

 kartka z wygranego konkursu od kesji
Wieża Eiffla jest najbardziej znanym i charakterystycznym symbolem Francji. Jest to najwyższa budowla Paryża, która liczy 324 metry wysokości. Wieża ta zwana jest „Żelazną damą”, a skonstruował ją francuski inżynier Aleksander Gustaw Eiffl na paryską Wystawę Światową, zorganizowaną z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej w 1889 roku.

Morpho peleides

kartka od katki
W motylarni wrocławskiego ZOO można obserwować żywe motyle. Jednym z tych pięknych owadów jest tropikalny motyl Peleides Blue Morpho, który żyje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i północnej Ameryce Południowej. Jest to jednen z największych motyli świata, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 12 cm. Niebieskie skrzydła zawdzięcza zjawisku iryzacji światła, które występuje np. w bańce mydlanej czy w plamie benzyny.

piątek, 9 sierpnia 2013

Dom do góry nogami

 kartka od yaggayo
Na Kaszubach w Szymbarku znajduje się niezwykłe Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Zobaczyć tutaj można repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego i ekspozycje tradycyjnych sprzętów użytku codziennego. Część z nich zostało oficjalnie wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa. Wśród nich znalazła się Najdłuższa Deska Świata oraz Największy Fortepian Świata. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji jest „Dom do Góry Nogami”, do którego wchodzi się przez okno i spaceruje po suficie. Wnętrze domu jest urządzone w stylu PRL-u, a budynek ma symbolizować tamte czasy, kiedy wszystko było na odwrót.

Dywan kwiatowy

kartka od siostry Edyty
Mała wieś Spycimierz w województwie łódzkim zasłynęła z pięknych dywanów kwiatowych, ułożonych w dniu procesji Bożego Ciała. Tę tradycję mieszkańcy wsi pielęgnują już od ponad 200 lat. W dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej mieszkańcy wsi układają z kwiatów, liści, kory drzew i piasku dywan o długości prawie 2 km.

czwartek, 8 sierpnia 2013

Postallove

 kartkolotek od słowieszcze
Niedawno otrzymałam moją pierwszą i mam nadzieję nie ostatnią kartkę ze sklepu postallove.com, który stworzyła forumowa decollage.
Kartka przedstawia lotników, którzy zostali sfotografowani w 1912 roku przez studio fotograficzne Harris & Ewing. George Harris i Marth Ewing swoje studio otworzyli w 1905 roku w Waszyngtonie.

Most Teatralny w Bydgoszczy

kartka od DoTheTwist
Most Teatralny został zbudowany w 1902 roku w miejsce Mostu Gdańskiego na rzecze Brdzie, w centrum Starego Miasta. Był to most z bogato rzeźbionymi poręczami i balustradami w kształcie liści oraz płatków bratków, a środkiem biegł tor tramwajowy. Most w 1939 roku zmienił nazwę na im. Romana Dmowskiego i we wrześniu tego samego roku został zniszczony. Obecnie w tym miejscu stoi Most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, który został odbudowany w 1962 roku.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Skansen w Sanoku

 kartka od Lili
Dzisiaj na ochłodę chciałam pokazać zimowy widok Parku Etnograficznego w Sanoku. Muzeum Budownictwa Ludowego zajmuje obszar 38 ha, na którym wyeksponowano ponad 120 drewnianych obiektów. Można tutaj obejrzeć odtworzone zabudowy wsi różnych grup etnicznych: Bojków, Łemków, Wolinian i Pogórzan. Największą ilość zabytkowych obiektów zgromadzono w sektorze Pogórza Wschodniego widocznego na zdjęciu. Zobaczyć tu można zagrody jedno i wielobudynkowe, drewniany kościół, młyny, wiatrak i szkołę.

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Województwo lubelskie

kolejna kartka od Edyty, tym razem z życzeniami urodzinowymi
Mapa województwa lubelskiego z podziałem na powiaty. Województwo to jest jednym z największych polskich regionów. Znajduje się przy wschodniej granicy państwowej, a zarazem jest wschodnią granicą Unii Europejskiej. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin, jedno z największych ośrodków akademickich w kraju.

Wojewódzwo małopolskie

kartka z wymiany od Edyty
Mapa województwa małopolskiego z podziałem na powiaty.
 Województwo małopolskie jako jedyne posiada w swoim herbie godło Państwa Polskiego, czyli białego orła w koronie, z głową zwróconą w prawą stronę, na czerwonym tle. W regionie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, między innymi Kraków - dawna stolica Polski, Kopalnia Soli w Wieliczce i Bochni, były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także najwyższe polskie góry – Tatry.

niedziela, 4 sierpnia 2013

Winna Góra

 tag od Agnieszki
Winna Góra to wieś położona w województwie wielkopolskim. Tutaj dzięki staraniom biskupa Teodora Czartoryskiego powstał w drugiej połowie XVIII wieku barokowy pałac. Ze względu na zły stan techniczny pałacu ówczesny właściciel hrabia Henryk Mańkowski zdecydował się na jego rozbiórkę i budowę nowej siedziby. W 1910 roku zbudowano w miejscu barokowego pałac neoklasyczny z czterokolumnowym portykiem wysuniętym przed linię fasady.

Pomnik Powstańców Śląskich

 6mRR od Marioli
Pomnik Powstańców Śląskich został zbudowany w 1967 roku i stanął na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których mogiły ekshumowano i przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki. Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy Powstania śląskie z lat 1919−1920−1921. Jest to największy i najcięższy pomnik w Polsce. 

piątek, 2 sierpnia 2013

Piękna niewiasta

 kartka od decollage
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego na zorganizowanej wystawie przedstawiała modę kobiecą z polskich czasopism dziewiętnastowiecznych. Kartka która do mnie dotarła przedstawia suknie z magazynu "Świt. Część modna i gospodarczo-przemysłowa" z 1885 roku.

czwartek, 1 sierpnia 2013

Czerwone Wierchy

 kartka od katrinko
Czerwone Wierchy to masyw górski znajdujący w się w Tatrzańskim Parku Narodowym w Tatrach Zachodnich. Biegnie tutaj granica słowacko-polska. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od barwy stoków jaką nadaje im roślina porastająca zbocza gór. Sit skucina jesienią i w połowie lata przebarwia się na czerwono-brązowy kolor.