Przetłumacz stronę

sobota, 30 sierpnia 2014

Włocławek - Katedra

Włocławek to moje nowe miasto w kolekcji otrzymane od Magdy. Na kartce nocny widok na gotycką katedrę Wniebowzięcia NMP, która jest jedną z najstarszych katedr gotyckich w Polsce. Budowlę postawiono w latach 1340-1411, a następnie w ciągu wieków wielokrotnie rozbudowywano. Mimo ciągłych przeróbek zachowały się najcenniejsze zabytki, między innymi: 7-ramienny świecznik brązowy, zbiór malarstwa sztalugowego, rzeźby nagrobne. W prezbiterium katedry zachowały się gotyckie witraże z 1360 roku, które przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Są to najstarsze witraże w kościele katolickim w Polsce.

piątek, 29 sierpnia 2014

Wenecja

Nie wiem czy wiecie, ale żeby pojechać do Wenecji nie trzeba wybierać się aż do Włoch. W Polsce mamy swoją Wenecję, która znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko Bydgoszczy. W tej małej miejscowości znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej, które posiada największą w Europie kolekcję zabytkowych obiektów wąskotorowych. W ekspozycji znajduje się wiele eksponatów, między innymi: parowozy, wagony, lokomotywy, drezyny motorowe i ręczne, wózki leśne, obrotnica kolejowa i wiele innych. Kartkę z tegoż muzeum otrzymałam od Sylwii.

czwartek, 28 sierpnia 2014

Turyn

Turyn pod śniegiem to karteczka z wymiany z Sylwią. Turyn to miasto, które powstało prawdopodobnie ok. I - go wieku p.n.e., położone w północno-zachodnich Włoszech. W Turynie jest wiele zabytków, jeden z nich przedstawia moja pocztówka. Jest to wieża, przez którą prowadzi wejście na teren średniowiecznego grodu. Na terenie tegoż kompleksu znajduje się między innymi zamek, kaplica, kamienice, a także studnie.

środa, 27 sierpnia 2014

Tarnica

Wczoraj pochwaliłam się bieszczadzkim zimowym widokiem, dziś kolej ne Bieszczady, tym razem piękna Polska złota jesień. Mimo, że Bieszczady najpiękniejsze są jesienią, nigdy o tej porze roku nie odwiedziłam tego zakątku Polski. Tak jak widać na zdjęciu podziwiać tu można kolorowe góry. A to dzięki lasom, głownie bukowym, którego liście mienią się niezliczoną ilością kolorów. Kartka z najwyższym szczytem Bieszczad -  Tarnicą, którego wysokość wynosi 1346 m n.p.m. przyszła od Kasi.  
Przy okazji pozwalam sobie wstawić kilka zdjęć ze szczytu Tarnicy, które zostały zrobione podczas mojego ostatniego pobytu w Bieszczadach, które miało miejsce w maju 2012 roku.




wtorek, 26 sierpnia 2014

Żubry

 Stado żubrów w zimowej scenerii przywędrowało do mnie od Iwony. Tutaj i tutaj możecie zobaczyć moje wcześniejsze pocztówki z tymi ssakami. W Bieszczadach oprócz żubrów zobaczyć też można wilki, rysie i niedźwiedzie. Ja osobiście podczas swoich wędrówek po bieszczadzkich szlakach nigdy nie spotkałam na swej drodze żadnego z tych zwierząt.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

W lipcu Kasia na swoim blogu www.czarrymarry.blogspot.com ogłosiła akcję - pocztówka z wakacji, do której się zgłosiłam. Polegała ona na wysłaniu kartki z miejsca, które odwiedziło się w czasie wakacji lub z miejsca swojego zamieszkania. W zamian również otrzymało się pocztówkę. Ja otrzymałam kartkę z Parkiem Miniatur Zabytków Dolnego Śląska od Agnieszki. Park ten powstał w 2003 roku. Jak sama nazwa wskazuje prezentuje on najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska. Na mojej pocztówce można zobaczyć miniatury: Pałacu Rodu von Magnis w Bożkowie, Zamek Książ, Pałac Wojanów, Rezydencję rodziny von Kuster w Łomnicy, Starówkę Jeleniej Góry i Kościół Św. Maternusa w Lubomierzu.

niedziela, 24 sierpnia 2014

Przemyśl

Nie wiem czy pamiętacie jak pisałam o poczcie balonowej, która odbyła się miesiąc temu w Przemyślu. Wtedy to otrzymałam od mojej siostry Edyty kartkę okolicznościową z okazji 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl, ale niestety zabrakło znaczków personalizowanych. Moja siostra jednak postarała się o taki znaczek i dzięki niej otrzymałam poniższy widok z Zasania na Stare Miasto, a na rewersie znaczek z jednym z fortów przemyskich.

sobota, 23 sierpnia 2014

Malowany Skansen w Sanoku

Wczoraj nie chwaliłam się żadną karteczką, dlatego teraz chcę nadrobić tę stratę. Poniższa akwarela autorstwa Katarzyny Tomali jest nagrodą niespodzianką z konkursu u krawca. Oprócz pięknej kartki, zachwyciły mnie znaczki.

Wyniki konkursu

Tadam! Ogłaszam wyniki "łapania licznika"!
Otrzymała wczoraj kilka maili ze zdjęciem licznika. Spośród nadesłanych maili wybrałam 3 zwycięskie osoby. Zacznę od końca czyli nagrody bonusowej sponsorowanej przez Tomasza. Taką nagrodę otrzymuje pijanazyciem, od której dostałam ten zrzut ekranu:
A także Krystyna, której udało się upolować 49999 i 50001:
Natomiast nagroda główna sponsorowana przeze mnie w postaci 10 czystych pocztówek w kopercie lub jedną kartkę written and stamped (proszę o wybór) oraz 3 kartki z Wielkiej Brytanii od Tomasza trafia do Kolekcjonera Pocztówek, od którego otrzymałam to zdjęcie:
  
 Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, a całej trójce gratuluję. Proszę wszystkich zwycięzców o maila z adresem.
Już niebawem, blog będzie obchodził swoje urodziny, wtedy też będzie okazja zdobycia kolejnych nagród. Już dziś zapraszam do obserwowania bloga i oczekiwania na urodzinowy konkurs. 

czwartek, 21 sierpnia 2014

Milicz

Na początku chcę przypomnieć o "łapaniu licznika". Idzie weekend, więc mam nadzieję, że znajdziecie czas na polowanie. Szczegóły tutaj.
Dziś karteczka z Milicza, którą dostałam od Justyny. Milicz leży na Dolnym Śląsku, nad rzeką Barycz. Na głównym zdjęciu widok na Bramę Zwycięstwa zwaną dworską, jak również bramą wjazdową. Brama ta została wzniesiona w 1815 roku i prowadziła do dawnego milickiego pałacu. Na bocznych mniejszych zdjęciach przedstawiono klasycystyczny pałac, który obecnie pełni funkcję Zespołu Szkół Przyrodniczych, poewangelicki kościół pw. św. Andrzeja Boboli oraz Rynek.

środa, 20 sierpnia 2014

Rabsztyn + Konkurs

Rabsztyn położony jest w województwie małopolskim, niedaleko Olkusza. W miejscowości tej znajdują się ruiny zamku rycerskiego, który leży na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek murowany został postawiony przez Kazimierza Wielkiego w miejscu drewnianego zamku. Od kilku lat trwają tu prace mające na celu rekonstrukcję zamku. Widok ten otrzymałam od Bogny.
Zauważyłam, że niedługo liczba wyświetleń na moim blogu będzie mieć 50000. Dlatego postanowiłam zrobić konkurs tzw. „łapanie licznika”.
Oto co trzeba zrobić, aby wygrać:
1.     Odwiedzać mój blog regularnie, zwracając uwagę na licznik znajdujący się po prawej stronie.
2.     Gdy na liczniku wyświetli się 50000 - zrobić zrzut ekranu, np. poprzez przycisk PrintScr
3.     Zapisany plik ze zrzutem ekranu z trafionym licznikiem niezwłocznie wysłać na e-mail:
Szczęściarz, od którego otrzymam taki obrazek dostanie nagrodę w postaci 10 czystych pocztówek w kopercie lub jedną kartkę written and stamped. Nagroda oczywiście będzie ustalona ze zwycięzcą.
Zapraszam do zabawy i życzę szczęścia.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Krakowskie Błonia

Błonia w Krakowie należą do jednych z największych w Europie łąk w położonych w centrum miasta. Błonia krakowskie zajmują około 48 ha powierzchni. Niegdyś były to pastwiska na których wypasano bydło, dziś zaś Błonia pełnią funkcje między innymi rekreacyjne. Ze względu na dużą powierzchnię jest to miejsce, gdzie odbywają się imprezy, koncerty oraz uroczystości. Widok na zamglone Błonia krakowskie otrzymałam od Kingi.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Spinnaker Tower

Spinnaker Tower to wieża widokowa w porcie w Portsmouth. Budowa wieży została ukończona w październiku w 2005 roku. Projekt wieży to żagiel powiewający na wietrze. Spinnaker Tower to jedna z najwyższej budowli w Wielkiej Brytanii, która mierzy sobie 170 m. Spinnaker Tower ma trzy poziomy widokowe, gdzie na najniższym znajduje się największa w Europie szklana podłoga. Widok z lotu ptaka na wieżę przyszedł do mnie od Tomasza.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Poczta szybowcowa

Całkiem niedawno chwaliłam się okolicznościową kartką pocztową z Przemyśla, która została nadana przez pocztę balonową. Teraz dzięki georginii do kolekcji dołączyła kolejna kartka, tym razem z Leszna. Tutaj 27 lipca z okazji 33-cich Szybowcowych Mistrzostw Świata została zorganizowana poczta szybowcowa. Na tę okazję została wydana okolicznościowa kartka pocztowa, którą widzicie poniżej. Przesyłki nadane do przewozu zostały ostemplowane okolicznościowym datownikiem, a także stemplem informacyjnym o przewozie motoszybowcem.

sobota, 16 sierpnia 2014

Tuluza - Bazylika św. Saturnina

Droga św. Jakuba, zwana także Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy istniejący od ponad 1000 lat. Szlak ten został wpisany w 1993 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na drodze pielgrzymkowej do Santiago de Compostela znajduje się Bazylika św. Saturnina w Tuluzie. W środku bazyliki znajduje się XVIII-wieczny grobowiec św. Saturnina. Jest to pocztówka od Marty.

czwartek, 14 sierpnia 2014

Gil

Ukraińska pocztówka z wydawnictwa photoFabrique przyszła do mnie od Sylwii. Na kartce gil, ptak którego można spotkać w lasach, parkach i sadach. Mimo tego, że paki te przebywają w Polsce cały rok, to kojarzone są z zimą.

środa, 13 sierpnia 2014

Nadmorskie miejscowości cz.2

 Mamy dziś trzynastego i mimo, że nie jest to piątek miałam pecha. Całe szczęście dzień dobiega już końca, więc może już nic złego mi się nie przytrafi. A wy macie pecha trzynastego? Ponieważ jestem zmęczona dzisiejszym dniem, przejdę szybko do pocztówek. Jest to kolejny pakiecik nadmorskich miejscowości, które przywędrowały do mnie od Krystyny ze Słupska. Wcześniejsze kartki można zobaczyć tutaj.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Miastko

Dzięki Krystynie, do mojej kolekcji dołącza nowa miejscowość - Miastko. Jest to miasto położone w zachodniej części województwa pomorskiego. Na największym zdjęciu widok na kościół NMP Wspomożenia Wiernych z XVIII wieku. Na mniejszych zaś uchwycone zostały kamienice przy ulicy Armii Krajowej oraz fontanna w parku miejskim.

niedziela, 10 sierpnia 2014

Hortulus Dobrzyca

W Dobrzycy w województwie zachodniopomorskim w 1992 roku zostały założone Ogrody Tematyczne Hortulus. Obecnie zwiedzać można 28 różnych ogrodów tematycznych. Ogrody te położone są na ponad 4 hektarach, a podziwiać tu można ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. Pocztówkę z pięknymi Ogrodami Hortuls przysłała mi Krystyna.

sobota, 9 sierpnia 2014

Więcbork

Ostatnia pocztówka, którą otrzymałam od Edyty przedstawia miasto Węcbork i okolice. Jest to miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim, nad Jeziorem Więcborskim oraz nad rzeką Orlą. Na kartce znajduje się panorama miasta, a także kościoły w Sypniewie i Zabartowie, jak również pałace w Runowie Krajeńskim, Suchorączku i Sypniewie.

Górka Klasztorna

Kolejna kartka od Edyty to Górka Klasztorna, w której znajduje się najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne. Tutaj w 1079 roku objawiła się pasterzowi Matka Boża. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej z XVII wieku oraz cudownej studzienki.

piątek, 8 sierpnia 2014

Lednica 2000

Na początku lipca wymieniałam się pocztówkami z Edytą z Więcborka. Jedną z trzech kartek, które od niej dostałam są Pola Lednickie, na których organizowane są coroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku nad Jeziorem Lednickim spotkanie odbyło się już osiemnasty raz. Pola Lednickie to część wsi Imiołki położone w powiecie gnieźnieńskim. Niektóre źródła wskazują, że na największej wyspie Jeziora Lednickiego odbył się chrzest Mieszka I-go.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Piękna niewiasta

 Rycinę z modą kobiecą otrzymałam od Marty z fav tagu. Pochodzi ona z magazynu "Mody Paryzkie" z 1883 roku. Jest to moja kolejna pocztówka z serii: moda kobieca w polskich czasopismach XIX-wiecznych ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
 

wtorek, 5 sierpnia 2014

Warszawa - Barbakan

Dzisiaj chcę wam pokazać kolejną akwarelę wygraną w kartkolotku, tym razem karteczkę otrzymałam od Uli. Barbakan w Warszawie został wzniesiony w XVI wieku jako element murów obronnych Starego Miasta. Podczas Powstania Warszawskiego barbakan, podobnie jak reszta Starego Miasta Warszawy został zburzony. W latach 1952-1954 na podstawie XVII-wiecznych rycin zabytek ten odbudowano.