Przetłumacz stronę

sobota, 31 stycznia 2015

Stary Rynek w Poznaniu

W czwartek doleciała do mnie trzecia i ostatnia już kartka z RR-a akwarelowego. Tym razem pocztówkę z Starym Rynkiem w Poznaniu otrzymałam od georginii. Na poznańskim Starym Rynku znajduje się wiele ciekawych zabytków. Najważniejszym jednak jest renesansowy Ratusz. Na placu znajdują się również kolorowe domki budnicze z podcieniami, waga miejska, Odwach, a także pałace: Działyńskich, Mielżyńskich i Górków. Można tu również znaleźć cztery fontanny: Apolla, Marsa, Prozerpiny oraz Neptuna, a także pomnik Bamberki i  pręgierza.
 

piątek, 30 stycznia 2015

Paryż - Vintage

Po trzech tygodniach od zarejestrowania się na Postcard United otrzymałam moją pierwsza kartkę. Przywędrowała ona do mnie z Francji, a przedstawia trzy najważniejsze zabytki Paryża: Katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffla oraz Łuk Triumfalny. Jest to moja pierwsza pocztówka na której widnieje jedna z najbardziej znanych gotyckich zbytków na świecie czyli katedra Notre Dame. Katedrę wzniesiono na jednej z dwóch wysp na Sekwanie Île de la Cité w latach 1163-1345. Świątynia ta swą sławę zyskała miedzy innymi dzięki powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”.

środa, 28 stycznia 2015

Czechy

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać trzy pocztówki przedstawiające ważne obiekty w Czechach. Dwie pierwsze otrzymałam z wymiany prywatnej od Haliny, ostatnia zaś przyszła do mnie z postcrossingu.
Zamek Buchlovice położony jest w południowo-wschodniej części Moraw. Zbudowany został w 1707 roku w stylu włoskiego baroku. Ten zespół pałacowy składa się dwóch budynków oraz pięknego ogrodu i parku, który zaliczany jest do najpiękniejszych historycznych ogrodów w Czechach.
  
Zamek Křivoklát to jeden z najstarszych i najważniejszych czeskich zamków. Początki tej siedziby królewskiej sięgają XIII wieku. Zamek ten wielokrotnie był dotknięty pożarami, a w XVI wieku zmieniał swoją funkcję na więzienie państwowe. Obecnie w zamku mieści się muzeum. Teren w okolicach zamku Křivoklát jest obszarem chronionego krajobrazu, który wpisany jest na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Ostatnia pocztówka tym razem nie przedstawia zamku, ale najważniejsze czeskie sanktuarium Maryjne - Svatá Hora co oznacza Święta Góra. Ten wczesnobarokowy kompleks budynków wznosi się nad starym górniczym miastem Przybram. Najcenniejszym elementem sanktuarium jest cudowna figurka Matki Boskiej Świętogórskiej, wykonana prawdopodobnie w XIV wieku.
http://www.postcrossing.com/postcards/CZ-564604
Dystans: 629 km
Czas podróży: 15 dni

wtorek, 27 stycznia 2015

Bochnia

Pocztówkę z jednym z najstarszych miast Małopolski jakim jest Bochnia otrzymałam z prywatnej wymiany od Anny. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest najstarsza w Europie kopalnia soli. Początki jej sięgają 1248 roku, kiedy odkryto tu sól kamienną. Na kartce znajduje się między innymi Szyb Sutoris, który powstał w XIII wieku. Drewniana dzwonnica, która widoczna jest na pierwszym zdjęciu znajduje się przy bazylice św. Mikołaja. Jest to rekonstrukcja dzwonnicy pochądzącej z XVII wieku, która spłonęła w 1987 roku. Dzwonnica ta należy do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Pozostałe dwa zdjęcia przedstawiają bocheński rynek oraz panoramę miasta.

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Kopenhaga nocą

Pocztówka do Wiolki już poleciała, tak więc myślę, że jeszcze w tym tygodniu powinna być u zwyciężczyni.
Ogromną pocztówkę, bo większą niż format A5 ze stolicą Dani - Kopenhagą otrzymałam od Krystyny. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest pomnik Małej Syrenki, bohaterkę z baśni Hansa Christiana Andersena, który stoi od ponad 100 lat przy nabrzeżu Langelinie. W pobliżu znajduje się kanał portowy Nyhavn (pierwsze zdjęcie), wzdłuż którego stoją XVII i XVIII- wieczne kolorowe kamieniczki. Na środkowym zdjęciu znajduje się Plac Ratuszowy, którego głównym budynkiem jest najwyższa budowla Danii - Ratusz. Mniejsze dolne fotografie przedstawiają kolejno: Teatr Królewski, Plac Amagertorv, Magasin du Nord, gmach nowej Opery Królewskiej oraz Kościół Fryderyka.

niedziela, 25 stycznia 2015

Wyniki rozdania styczniowego

 Zapisy do styczniowej rozdawajki zostały zamknięte w piątek o 23.59. Do rozdania zgłosiło się 12 osób, którym dziękuję bardzo za udział. Każde zgłoszenie zostało zapisane na osobnej kartce, a następnie wrzucone do maszyny losującej. W losowaniu pomógł mi mój mąż...

... który wylosował jedną osobę - pijanążyciem, która otrzyma pocztówkę wg preferencji! Gratuluję! Czekam na adres w celu wysłania nagrody.
  
Jak to mówią w naszym hobby: "dzień bez pocztówki dniem straconym", dlatego na koniec jeszcze chciałam pokazać zimowy widok na Schronisko Samotnia, którą otrzymałam z zimowego RR-a od nayanki. Całkiem podobną kartkę już tu chwaliłam. Znajduje się ona tutaj.
 
Zapraszam Wszystkich do odwiedzania mojego bloga. W lutym będzie kolejna okazja do zdobycia nagrody. Już dziś mogę zdradzić, że będzie to więcej niż jedna pocztówka.

sobota, 24 stycznia 2015

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

 Tyniec leży około 12 km od centrum Krakowa. Niegdyś była to wieś, która w 1973 roku została włączona do Krakowa jako jedna z dzielnic. Tutaj znajduje się Opactwo Benedyktynów, które otwarte jest dla zwiedzających. W odrestaurowanym budynku dawnej biblioteki mieści się ekspozycja muzealna, Benedyktyński Instytut Kultury oraz Dom Gości. Dla zwiedzających udostępniony jest kościół oraz XV-wieczne krużganki. Na terenie opactwa działa także księgarnia, kawiarnia, restauracja oraz sklep z Produktami Benedyktyńskimi. Zimowy widok od strony Wisły na Opactwo otrzymałam od Gosi.

piątek, 23 stycznia 2015

Pocztówki trójwymiarowe

Dzisiaj otrzymałam moją pierwszą z postcrossingu kartkę 3D. Sprawiła mi ona wielką radość bo bardzo lubię patrzeć na ruchome obrazki. Jestem też ciekawa czy Wy lubicie takie kartki.
 http://www.postcrossing.com/postcards/NL-2842656
Dystans: 1,295 km
Czas podróży: 6 dni
 Przy okazji chciałabym Wam pokazać moje pozostałe pocztówki trójwymiarowe. Próbowałam je zeskanować, ale efekt jest kiepski. Dlatego zrobiłam im zdjęcia, które też nie są ekstra,  ale wyglądają dużo lepiej niż skany.
Ten piętrowy czerwony autobus otrzymałam od Tomasza.
Poniżej przedstawiam dwie pocztówki. Zrobiłam jednak 3 zdjęcia ponieważ na obydwu jest ten sam widok (fale), który zmienia się na zachód słońca oraz sport wodny jakim jest windsurfing.
 Tę kartkę otrzymałam od siostry na urodziny.

czwartek, 22 stycznia 2015

Lipnica Murowana

Zapraszam do udziału w rozdaniu styczniowym. Czasu zostało już niewiele.
 
Nie dotarła do mnie jeszcze trzecia ostatnia akwarelowa kartka, dlatego dziś pochwalę się moją kolejną zdobyczą - Lipnicą Murowaną, którą otrzymałam wczoraj od Anny. 
Miejscowość ta leży w województwie małopolskim na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Na terenie parku znajduje się między innymi pomnik przyrody "Kamienie Brodzińskiego" widoczne na ostatnim zdjęciu. Centrum Lipnicy Murowanej stanowi kwadratowy rynek, pośrodku którego znajduje się figura urodzonego tu Świętego Szymona z Lipnicy. Najcenniejszy jednak zabytkiem Lipnicy Murowanej jest XV-wieczny gotycki kościół św. Leonarda. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Ten zabytkowy kościół w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

środa, 21 stycznia 2015

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy

Druga pocztówka o której wspomniałam wczoraj przyszła do mnie od Grażyny. Przedstawia ona bydgoską farę pw. św. Mikołaja i św. Marcina. Kościół ten został zbudowany w latach 1466-1502, obecnie jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w mieście. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Madonny z Różą, który jest najważniejszym zabytkiem tego obiektu. W 1966 roku Prymas Polski Stefan Wyszyński przy współudziale kardynała Karola Wojtyły ukoronował wizerunek Madonny z Różą, nadając jej tytuł Matki Bożej Pięknej Miłości.

wtorek, 20 stycznia 2015

Pomnik Nieznanego Żołnierza - akwarela

Ostatnio wzięłam udział w forumowym RR -rze tematycznym, w grupie akwarelowej. Dziś dotarły do mnie dwie kartki z tej grupy. Jedna z nich to akwarela przedstawiająca Pomnik Nieznanego Żołnierza w Warszawie, którego autorką jest Katarzyna Tomala. Wcześniejsze moje pocztówki z tym zabytkiem możecie zobaczyć tu i tu. Kartkę tę otrzymałam od Gosi.

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Delaware Water Gap

Przypominam o styczniowym rozdaniu. Zapraszam chętnych do zapisów.

Malowniczy widok z lotu ptaka na rzekę Delaware otrzymałam od Haliny. Delaware Water Gap to przełom rzeki w New Jersey i Pensylwanii przez Góry Appalachy. Środkowy odcinek rzeki należy do chronionego obszaru Delaware Water Gap National Recreation Are. Delaware przepływa przez cztery stany: Nowy Jork, Pensylwania, New Jersey oraz Delaware i jest jedną z najczystszych rzek w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej popularną atrakcją rzeki są spływy kajakowe.

niedziela, 18 stycznia 2015

Edynburg

 Edynburg to miasto w Wielkiej Brytanii, a także stolica Szkocji oraz siedziba szkockiego parlamentu. Centrum Edynburga dzieli się Stare Miasto i Nowe Miasto, które w 1995 roku zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Dzielnice są rozdzielone ogrodami Princes Street Gardens, które widać na poniższym zdjęciu. Park ten powstał w XIX wieku poprzez osuszenie jeziora Nor Loch. W Starym Mieście Edynburga znajdują się ważne zabytki, jest to między innymi Zamek, National Gallery of Scotland, Pałac Holyrood oraz Katedra St Giles.
Zamek w Edynburgu to jedna z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Zamek usytuowany jest na szczycie wzniesienia na wysokości 120 metrów n.p.m. Najstarszym budynkiem w Edynburgu, a zarazem najstarszą częścią zamku jest Kaplica Świętej Małgorzaty pochodząca z XII wieku.
 Katedra Świętego Idziego wybudowana została w XII wieku, natomiast wieże zwieńczone iglicą dobudowano w XV wieku. Kościół został odrestaurowany w XIX wieku, wtedy też został ozdobiony licznymi nagrobnymi pomnikami. Wszystkie trzy pocztówki otrzymałam od Tomasza.

sobota, 17 stycznia 2015

Bychawa

Pocztówkę z Bychawy dostałam od Andrzeja z wymiany prywatnej. Bychawa to niewielkie miasto położone w województwie lubelskim, którego okolice były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Nazwa miasta Bychawa wywodzi się od staropolskiego imienia Bych. Na kartce znajdują się główne atrakcje miasta. Jest to między innymi zalew "Podzamcze", drewniana dzwonnica z 1862 roku, a także ruiny bychawskiego zamku wzniesionego na początku XVI wieku.

piątek, 16 stycznia 2015

Rozdanie styczniowe

Przygotowałam dziś dla Was moi kochani małą niespodziankę. Otóż przeglądając moje czyste kartki, które mam przeznaczone do wysłania doszłam do wniosku, że jest ich stanowczo za dużo (a niebawem będzie ich jeszcze więcej :D). Z tej właśnie przyczyny postanowiłam nie czekać na kolejne urodziny bloga czy inne tego typu imprezy i już dziś chciałabym Was zaprosić do styczniowej rozdawajki. Dlaczego styczniowa? Otóż, zaplanowałam że w tym roku raz w miesiącu będę organizować konkurs lub rozdawajkę.
W tym miesiącu zostanie nagrodzona jedna osoba, która otrzyma pocztówkę wypisaną i ostemplowaną. Będę starała się w miarę możliwości wpasować w preferencje zwycięzcy.

ZASADY: 
1. Należy być publicznym obserwatorem bloga
2. Zostawić komentarz z informacją:
a. pod jakim nickiem obserwujesz mojego bloga
b. link do swojego bloga lub e-mail
c. preferencje co do kartki (im więcej tym lepiej)

REGULAMIN:
1. Organizatorem i sponsorem rozdawajki jest autorka bloga - Weronika.
2. Rozdanie trwa od 16.01.2015 do 23.01.2015.
3. W rozdaniu mogą wziąć udział tylko publiczni obserwatorzy bloga.
4. Do rozdawajki można zgłosić się tylko raz.
5.  Zwycięzca zostanie wybrany drogą losową w ciągu kolejnych 5 dni.
6.  Zwycięzca jest zobowiązany w ciągu 3 dni przesłać mi adres korespondencyjny poprzez zakładkę "KONTAKT".
7. W razie nie podania adresu zwycięzca zostanie zdyskwalifikowany, a na jego miejsce zostanie wylosowana inna osoba.

Życzę Wszystkim powodzenia!


 Za oknem zamiast śniegu i mrozu, świeci słońce. Zima zamieniała się w wiosnę. Dlatego na koniec kartka z prawdziwą zimą, jaka powinna być o tej porze roku. Pocztówkę otrzymałam od Karoliny z RRa zimowego. 

czwartek, 15 stycznia 2015

Wiedeń

 Dzisiaj przygotowałam dwie karteczki ze stolicy Austrii -  Wiednia. Nocny widok na Pałac Schönbrunn i Glorietę otrzymałam w imieniu Tomasza, ale tym razem od córki Fiony. Pałac Schönbrunn zbudowany został na przełomie XVII–XVIII wieku. Jest to dawna letnia rezydencja cesarzowej Sisi. Na wzgórzu za pałacem wzniesiona została Glorieta, w której znajduje się kawiarnia. W 1996 roku pałac wraz z rozległym ogrodem i otaczającymi go budynkami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Belweder otrzymałam z prywatnej wymiany od Haliny jeszcze w tamtym roku. Pałac ten to barokowa rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Rezydencja ta składa się z dwóch pałaców: Dolnego i Górnego Belwederu. Między obydwoma budowlami rozciąga się ogród w stylu francuskim, który zdobiony jest posągami sfinksów. Belweder Górny przeznaczony był na bankiety i uroczystości, zaś w Belwederze Dolnym mieściły się pomieszczenia mieszkalne. Od I wojny światowej w obu budynkach mieszczą się muzea, w których znajdują się dzieła wybitnych artystów.

środa, 14 stycznia 2015

Sławno

Kolejna pocztówka od Krystyny przedstawia zabytki Sławna, miasta położonego w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Na pierwszym zdjęciu widnieje pomnik przedstawiający Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do Sławna. Na środkowym zdjęciu znajduje się największa budowla miasta czyli Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zaś na kolejnej fotografii jest Ratusz Miejski, który został zbudowany w latach 1905-1907. Dwa dolne zdjęcia przedstawiają zachowane bramy: Koszalińską z 1458 roku oraz Słupską z 1453 roku. Są one pozostałością obwarowań miejskich Sławna.

wtorek, 13 stycznia 2015

Rowy

Rowy to nadmorska wieś letniskowa, a także rybacka położona w gminie Ustka. W centrum miejscowości znajduje się neoromański kościół, który został wybudowany w XIX wieku. W pobliżu zaś leży Jezioro Gardno, a także Słowiński Park Narodowy, na terenie którego znajdują się unikalne w całej Europie ruchome wydmy. Kartka ta przywędrowała do mnie jeszcze w tamtym roku od Krystyny.

Liebster Blog Award 2015 (1)

Po półtora roku na blogi znów wrócił łańcuszek zwany Liebster Blog Award. Nie przepadam za łańcuszkami, ale jest to zabawa w której należy odpowiedzieć na pytania zadane przez osobę nominującą, dlatego postanowiłam wziąć w niej udział. W sobotę zostałam nominowana do Liebster Blog Award przez Hibbibi Postcards. Dziękuję Ci Klaudio, za to wyróżnienie:)


Tak więc przystępuję  do odpowiedzi na pytania Klaudii:

1. Gdzie mieszkasz?
W Nienadowej

2. Co skłoniło Cię do rozpoczęcia przygody z postcrossingiem?
O postcrossingu dowiedziałam się na jednym z forów. Wtedy, zaciekawiło mnie czy faktycznie można dostać pocztówki z całego świata. Dlatego postanowiłam spróbować i zarejestrowałam się na postcrossing.com

3. Skąd jest twoja ulubiona pocztówka?
Mam ich wiele. Jedną znich jest oficjalna kartka z Portugalii.

4. W jaki sposób przechowujesz pocztówki?
W segregatorach A5.

5. Jak liczna jest twoja kolekcja?
W lutym ubiegłego roku miałam 1000 pocztówek, ale rok 2014 był bogaty w nowe kartki. Dlatego myślę, że moja kolekcja może liczyć około 2000 pocztówek.

6. Jakimi słowami zwykle kończysz swoje korespondencje?
"Serdecznie pozdrawiam" lub "Ciepło pozdrawiam".

7. Wyciągnij pierwsza z brzegu pocztówkę i napisz skąd jest:)
USA

8. Czy zdarzyło Ci się wpisać zły adres na pocztówce?
O tak! Ale zawsze w porę zauważałam błąd, więc pocztówka została wysłana już z odpowiednim adresem.

9. W jakich grupach/forach z postcrossingiem się znajdujesz?

10. Co jest twoim hobby?
Zbieranie pocztówek, pieczenie ciast oraz czytanie książek.

11. Jaka jest twoja wymarzona pocztówka?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, mając na postcrossingu w ulubionych ponad 2700 pocztówek. 
 

"Nominacja jest otrzymywana od innego bloggera w ramach uznania za dobrze wykonaną robotę. Jest przyznawana blogom, o mniejszej liczbie obserwujących osób. Ma to na celu  promowanie nowo powstałych blogów. Po otrzymaniu nominacji, trzeba odpowiedzieć na 11 pytań, od osoby która ciebie nominowała."

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Książeczka pocztówkowa - Gmina Toszek

Z okazji Nowego Roku otrzymałam od Krystyny niespodziankową przesyłkę. W kopercie znalazłam mnóstwo pocztówek, a także książeczkę z pocztówkami. Widokówkami będę chwalić się innym razem, dziś jednak pokażę Wam książeczkę z Gminą Toszek. Każda kartka to osobna pocztówka, którą można oderwać i wysłać w świat. Spotkałam się z kalendarzem pocztówkowym czy też składanką zawierającą pocztówki, natomiast z taką formą spotykam się po raz pierwszy. Książeczka jednak bardzo przypadła mi do gustu, dlatego dołączam ją do mojego pocztówkowego zbioru.