Przetłumacz stronę

środa, 29 kwietnia 2015

Gdańsk 1900

Wczoraj otrzymałam niespodziankę od Sławka w postaci dwóch gdańskich pocztówek. Obydwa reprinty pochodzą z około 1900 roku. Na kartach zostały naklejone historyczne znaczki. Pierwszy z nich został wydany w 1934 roku przez Rzeszę Niemiecką, a widnieje na nim porter Gustava Nachtigal. Natomiast drugi znaczek został wydany przez Wolne Miasto Gdańsk w 1921 roku, a  przedstawia herb Gdańska na ośmiokątnej tarczy.
Druga pocztówka przedstawia widok na Długi Targ, który razem z Ulicą Długą tworzą tzw. Trakt Królewski. Tutaj znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta. Najokazalszą i najcenniejszą budowlą jest Ratusz Głównego Miasta, którego wieża mierzy 82 metry wysokości. Przy Długim Targu znajduje się również Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, a także kamienice królewskie, w których rezydował między innymi Zygmunt III Waza, Stanisław Leszczyński oraz August II Mocny.

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Opole

Opolskie pocztówki otrzymałam od Wojciecha, który na polskim forum zorganizował wymianę testującą InPost. Jeśli dobrze liczę jest to moja trzecia przesyłka, którą otrzymałam za pośrednictwem tego operatora pocztowego. Kartki te zostały wysłane w kopercie, listem zwykłym ekspresowym we wtorek, do mnie zaś dotarły w piątek 24 kwietnia. Niestety nie mam informacji czy moja przesyłka zwykła dotarła do adresata, dlatego nie mogę powiedzieć czy eksperyment się udał. A Wy korzystacie z InPostu? Jakie jest Wasze zdanie na temat tego operatora?
Na poniższych kartkach znajduje się widok na Stare Miasto w Opolu. Dominującą budowlą Rynku jest Ratusz zbudowany w 1864 roku, a przebudowany w latach 30-tych XX wieku. Obecnie w Ratuszu znajduje się siedziba władz miasta, a z wieży ratuszowej codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał Opola.

sobota, 25 kwietnia 2015

Szlak Zamków Piastowskich

Dolny Śląsk jak żaden inny region w Polsce poszczycić się może ogromną ilością zamków i pałaców. Na terenie województwa dolnośląskiego przebiega Szlak Zamków Piastowskich o długości około 150 km. Rozpoczyna się on w Zagórzu Śląskim przy najbardziej malowniczo położonym zamku Dolnego Śląska - Zamku Grodno, który widoczny jest na ostatnim zdjęciu. Stoi on na szczycie wzgórza Choina, nad lewym brzegiem Bystrzycy. Inne zamki to Zamek Grodziec, Książ i Świny. Pocztówkę z czterema dolnośląskimi zamkami otrzymałam od margaretki02 z wygranego konkursu.

czwartek, 23 kwietnia 2015

Le Castella

 Le Castella znajduje się na wybrzeżu jońskim, we Włoszech. W okolicy tej niewielkiej miejscowości na końcu cypla znajduje się aragoński zamek. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Kalabrii. Zbudowany został w XV wieku jako twierdza chroniąca przed atakami tureckimi. Wnętrze tej fortyfikacji nie jest udostępnione turystom, można jedynie podziwiać twierdzę z zewnątrz. Zamek znajduje się w otoczeniu morskiego rezerwatu chronionego "Capo Rizzuto". Kartka przywędrował do mnie prosto z Włoch od Gosi.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Krasnystaw

Krasnystaw jest miastem powiatowym w województwie lubelskim, położonym przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Obecna nazwa Krasnystaw zaczęła się upowszechniać za czasów króla Władysława Jagiełły, który podniósł wieś Szczakarzew do rangi miasta. W Krasnymstawie znajduje się wiele ciekawych zabytków, ale najcenniejszym jest barokowy pojezuicki kompleks klasztorny z kościołem św. Franciszka Ksawerego. Ponieważ na Lubelszczyźnie produkuje się najwięcej chmielu, to Krasnystaw stał się stolicą piwa. Co roku organizowane jest tutaj Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Krasnostawskie Chmielaki". Poniższą pocztówkę otrzymałam od Andrzeja.

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Znojmo

Dzisiaj poleciały kartki do dziewczyn z rozdawajki kwietniowej. Mam nadzieję, że InPost się postara i jeszcze w tym tygodniu znajdziecie je w swoich skrzynkach.
Pocztówka, którą dziś przedstawiam pochodzi z oficjalnej wymiany z Postcrossingu. Kartka przedstawia panoramę czeskiego miasta Znojmo, położonego w pobliżu granicy z Austrią. W mieście tym znajduje się wiele miejsc, z których niektóre zostały wpisane na listę zabytków kultury Republiki Czeskiej. Zabytkowe centrum miasta otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi. W XI wieku zbudowany został tu zamek książęcy, z którego zachowała się Rotunda Świętej Katarzyny, którą widzimy po lewej stronie zdjęcia. W historycznym centrum miasta znajduje się także średniowieczny kościół Świętego Mikołaja, który jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Znojmo.
https://www.postcrossing.com/postcards/CZ-594467
Dystans: 597 km
Czas podróży: 6 dni

niedziela, 19 kwietnia 2015

Jastrowie

Jastrowie leży w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim. Miasto położone jest w malowniczej okolicy. Wokół Jastrowia znajdują się lasy, wzgórza, a także jeziora. Jednym takim jeziorem położonym niedaleko Jastrowia jest Jezioro Duże, którego kąpielisko widoczne jest na pierwszym zdjęciu. Powierzchnia tegoż jeziora wynosi niecałe 28 ha. W niewielkie odległości od niego znajduje się Jezioro Małe i Średnie. Pozostałe zdjęcia przedstawiają kościół N.P.M. Królowej Polski, budynek Nadleśnictwa Jastrowie oraz siedzibę Urzędu Miejskiego. Pocztówkę otrzymałam od Krystyny.

czwartek, 16 kwietnia 2015

Solina

Solina to jedna z najstarszych miejscowości w Bieszczadach. Teren dawnej wsi znajduje się na dnie Jeziora Solińskiego, które powstało poprzez spiętrzenie rzeki San i Solinka. Jezioro to jest największym w Polsce zbiornikiem retencyjnym, a zajmuje 22 km² powierzchni. Ważnym obiektem Soliny jest zapora licząca 664 m długości, na szczycie której znajduje się deptak. Szczególną atrakcją jest także możliwość zwiedzenia zapory i elektrowni od środka. 
Poniższą akwarelkę otrzymałam dziś od Asi, zaś kolejne dwie pocztówki to moje pamiątki przywiezione z Soliny.
 

wtorek, 14 kwietnia 2015

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie to zespół pałacowo- parkowy założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwę swą wziął od barokowego pawilonu Łaźni wzniesionego w XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Po objęciu tronu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego budynek rozbudowano, przekształcając Łaźnie w pałac, który zwany jest Pałacem Na Wodzie lub Na Wyspie. Oprócz pałacu w Łazienkach Królewskich znajduje się między innymi Pałac Myśliwski, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia i Biały Domek. Całość jest otoczona pięknym 76 hektarowym zabytkowym Ogrodem Łazienkowskim, na który skłdają się 3 ogrody: Ogród Królewski, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Romantyczny.
Pierwszą kartkę otrzymałam dzisiaj od Moniki, zwróćcie uwagę na piękny telerankowy znaczek, natomiast Łazienki Królewskie o zachodzi słońca to moja prywatna pocztówka przywieziona z Warszawy.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kwietniowa Rozdawajka

Dzisiaj 13-go przyszedł czas na kwietniową rozdawajkę. Otóż wybieram się do Przemyśla (może w tym tygodniu, ewentualnie w następnym) i między innymi będę na zakupach kartkowych, gdyż potrzebuję pocztówek z Przemyśla i Krasiczyna. Pierwsze 3 osoby, które zgłoszą się w komentarzu, że chcą ode mnie kartkę i wyślą mi maila poprzez formularz KONTAKT - to ją otrzymają. W mailu proszę o adres, a także: czy kartka ma być z Krasiczyna czy z Przemyśla, multi czy single, wypisana czy czysta, widok na miasto czy jakiś konkretny zabytek, itp. itd. Jeśli zależy Ci na jakimś wzorze proszę o linka lub zdjęcie. Będę miała dosyć dużo czasu aby poszukać kartek, którymi jesteście zainteresowani. Tutaj możecie zobaczyć kilka wzorów przemyskich pocztówek i z Krasiczyna.
Kartki zostaną wysłane InPostem, jeżeli jednak wolisz abym wysłała Pocztą Polska to również w mailu proszę o taką informację.
Zapraszam do zabawy! Kto pierwszy ten lepszy!

I na koniec pocztówka z wygranego konkursu u Żanety, która przedstawia piękne miasto jakim jest Przemyśl.

niedziela, 12 kwietnia 2015

Pociąg + neoznaczek

 Kartkę, którą dzisiaj prezentuję otrzymałam z fav tagu od Bogdana. Mimo, że pocztówka została wydana w Rosji, mam wrażenie jakby zdjęcie było zrobione w Polsce. A to ze względu na piętrowe wagony, którymi jeździłam bardzo często za czasów moich studiów. Niestety później zostały one zastąpione innymi pojazdami szynowymi. 
Bogdan na pocztówce nakleił idealnie pasujący znaczek, który został kupiony na Envelo, a następnie wydrukowany w domu. To jest mój pierwszy znaczek tego typu, mam nadzieję że nie ostatni.

piątek, 10 kwietnia 2015

Ustka

Ustka to niewielkie miasteczko położone na Wybrzeżu Słowińskim, w powiecie słupskim. U ujścia rzeki Słupia usytuowany jest port, który jest największym portem rybackim w Polsce. Charakterystycznym budynkiem w porcie jest latarnia morska zbudowana pod koniec XIX wieku. Ustka to nie tylko miasto portowe, ale też uzdrowiskowe. Leczy się tu głównie choroby dróg oddechowych, krążenia, schorzenia układu ruchu, a także zaburzenia przemiany materii. Poniższe pocztówki otrzymałam od Krystyny.


czwartek, 9 kwietnia 2015

Francja - zabytki

Tak jak obiecałam, dziś pokażę kolejne paryskie zdobycze, które dostałam od Kazika. Karteczki przedstawiają ważne atrakcje turystyczne Paryża. Pierwsza z nich to Opera Garnier, która zbudowana została na polecenie Napoleona III w czasie wielkiej przebudowy Paryża. Budynek wewnątrz jak i zewnątrz jest bogato zdobiony. Jednym z takich elementów jest imponujący kryształowy żyrandol ważący ponad 6 ton, znajdujący się w sali głównej. Widownia opery może pomieścić 2200 osób, natomiast na scenie może przebywać 450 artystów.
Wyspa Île de la Cité jest jednym z najczęściej odwiedzanych  miejsc Paryża. Tutaj znajduje się między innymi Conciergerie oraz Katedra Notre Dame. Obydwa obiekty widoczne są poniżej. Conciergerie obecnie jest południowym skrzydłem Pałacu Sprawiedliwości. W przeszłości funkcjonował jako pałac królewski oraz więzienie, w którym przetrzymywani byli więźniowie skazani na karę śmierci poprzez ścięcie głowy.
Katedra Notre Dame to zabytkowy rzymsko-katolicki kościół, którego budowa trwała 182 lata. Fasadę kościoła tworzą dwie wieże wznoszące się na wysokość 70 metrów. Ważnym elementem katedry są także witraże i rozety. W kościele znajdują się relikwie Męki Pańskiej czyli korona cierniowa oraz gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

środa, 8 kwietnia 2015

Paryż z lotu ptaka

Witajcie Moi Mili po przerwie świątecznej. Mam nadzieję, że w ciągu tych kilku dni odpoczęliście i miło spędziliście ten czas.
Dziś przygotowałam dwie pocztówki ze stolicy Francji, które otrzymałam z prywatnej wymiany od Kazika. Pozostałymi trzema paryskimi widokówkami pochwalę się w następnych postach. Obydwie karteczki przedstawiają niesamowite widoki z lotu ptaka na Paryż. Na pocztówkach widać między innymi: Ogrody Tuileries, największy plac Paryża jakim jest Plac Zgody, Pola Elizejskie oraz najbardziej znaną atrakcję Paryża czyli Wieżę Eiffla.

sobota, 4 kwietnia 2015

Wesołych Świąt Wielkanocnych

 

Przed nami święta Wielkiej Nocy. Z tej okazji życzę Wszystkim moim czytelnikom zdrowia, radości, smacznej święconki, samych słonecznych i pogodnych dni, a także miłych spotkań z Najbliższymi oraz mokrego Lanego Poniedziałku!
                                                              Wesołych Świąt!
                                                                                                    Weronika
od Edyty

od Edyty T.

od Krystyny 13

czwartek, 2 kwietnia 2015

Jezioro Jędzelewo

Dziś pochwalę się jedną z poniedziałkowych kartek, a jest to jesienny widok na mazurskie Jezioro Jędzelewo. Kartka przywędrował do mnie od Gosi z wygranego kartkolotka. Jezioro Jędzelewo położone jest około 20 km na północny-zachód od Ełku, natomiast przylega do wsi Stare Juchy oraz Kałtki. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, które w sumie zajmują niecałe 5 hektarów. Jezioro otoczone jest polami, łąkami oraz lasami.

środa, 1 kwietnia 2015

Kościół w Sieniawie

Pamiętacie, że dziś Prima Aprilis? Mnie jeszcze nikt nie wkręcił, ale udało mi się zrobić mały kawał mężowi. Mam nadzieję, że i Wy zrobiliście komuś jakiegoś psikusa. Pochwalcie się jak wkręciliście kogoś oraz jakie kawały i żarty na Was czekały.
Dziś przygotowałam kartkę od Żanety z kościołem parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sieniawie. Tutaj w podziemiach świątyni znajduje się rodowa krypta książąt Czartoryskich. Krypta ta jest bardzo skromna, nie ma żadnych ozdób. Znajduje się tu 22 trumny oraz ołtarz z końca XIX wieku.