Przetłumacz stronę

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór położony jest w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Zbudowany został przez Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1627-1644 jako rezydencja obronna. Przez następne kilkadziesiąt lat aż do wybudowania Wersalu był to największy taki obiekt w Europie. Według legendy rezydencja ta miała okien tyle ile dni w roku, komnat tyle ile tygodni ma rok, sal tyle ile miesięcy, a wież tyle ile pór roku. Krzyżtopór od 1670 roku był już niezamieszkały, przez co popadł w ruinę. Pocztówkę otrzymałam od Kasi.
 22 sierpnia w Krasnymstawie została zorganizowana pierwsza Poczta Paralotniowa w Polsce. Z tej okazji powyższa pocztówka została przewieziona paralotnią oraz ostemplowana okolicznościowym datownikiem.
Jeśli jesteście ciekawi  jak wygląda zamek Krzyżtopór z lotu ptaka polecam Wam ten filmik 

sobota, 29 sierpnia 2015

Marsylia

Kartka, którą dziś prezentuję pokazuje drugie zaraz po Paryżu największe miasto Francji - Marsylię. Miasto to leży w południowej części kraju nad Morzem Śródziemnym. W Marsylii podziwiać można liczne zabytki, a jednym z nich jest Bazylika Notre-Damme-de-la-Garde. Kościół ten położony jest na 162 metrowym wzgórzu, dzięki czemu widoczny jest niemal z każdego miejsca miasta. Innym ważnym punktem, które trzeba odwiedzić jest Stary Port, który otoczony jest Fortami św. Jana oraz św. Mikołaja. Nocny widok z portu na Sanktuarium Matki Bożej w Marsylii otrzymałam od Beaty.  

wtorek, 25 sierpnia 2015

Bystre

W Bieszczadach podziwiać można nie tylko piękno przyrody, ale także zabytki architektury drewnianej, które zlokalizowane są w wielu bieszczadzkich miejscowościach. Jednym z takich zabytków jest Cerkiew greckokatolicka Świętego Michała Archanioła w Bystrem. Świątynia ta zbudowana została na początku XX wieku w tzw. stylu ukraińskim, który nawiązuje do cerkwi huculskich. Jest to budowla trójdzielna o konstrukcji zębowej. Od 1951 roku świątynia jest nieużytkowana. Większość oryginalnego wyposażenia cerkwi można oglądać w Muzeum Ikon w Łańcucie. Poniższą pocztówkę otrzymałam od Asi.

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Jelenia Góra na przestrzeni lat

Uwielbiam pocztówki przedstawiające jakieś miejsce kiedyś i dziś. Takie też dwie kartki z Jeleniej Góry dzięki Gosi trafiły do mojej kolekcji. 
Jelenia Góra położona jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Na terenie Starego Miasta zachowało się wiele ciekawych zbytków. Wśród nich jest Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego, która jest najstarszą i najważniejszą świątynią w mieście. Inne ważne zabytki to między innymi Ratusz otoczony kamieniczkami z podcieniami, pozostałość XIV-wiecznych fortyfikacji oraz wieża zamkowa.

piątek, 21 sierpnia 2015

Dolina Chochołowska

Tydzień temu na blogu u Krystyny wygrałam "górskie candy". Wczoraj dotarła do mnie nagroda w postaci poniższej pocztówki, na odwrocie której znajduje się pamiątkowa pieczątka. Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną Polskich Tatr. Na wysokości 1090-1150 m n.p.m. leży Polana Chochołowska, która słynie z kwitnących wiosną krokusów. Na polanie znajduje się największe schronisko w Tatrach Polskich. Obecny budynek schroniska wybudowany został w latach 50-tych XX wieku.

środa, 19 sierpnia 2015

Karwia

Dzisiejszą pocztówkę przedstawiającą Karwię z lotu ptaka otrzymałam od margaretki02. Karwia to niewielka nadmorska wieś położona w gminie Władysławowo. Charakteryzuje się ona długą na 3 km i szeroką na 80 metrów piaszczystą plażą. Między zabudowaniami a plażą znajdują się wydmy porośnięte sosnowym lasem, w którym rosną "powykręcane drzewa". Te dziwne kształty drzewa zawdzięczają silnym wiatrom.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Arboretum Wirty

W województwie pomorskim niedaleko Starogardu Gdańskiego znajduje się najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny - Arboretum w Wirtach. Został on założony w latach 1875-1880 przez Adama Putricha. Arboretum składa się z dwóch części: większej - leśnej oraz mniejszej parkowej. Podziwiać tu można ponad 700 gatunków drzew i krzewów, z których większość to rośliny egzotyczne. Niespodziewajkową pocztówkę z arboretum otrzymałam od Sławka.

niedziela, 16 sierpnia 2015

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce

Kozłówka to wieś położona niedaleko Lubartowa w województwie lubelskim. Znajduje się tutaj najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce, obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałac został wzniesiony w latach 1736-1742 dla rodziny Bielińskich, a od 1799 roku przeszedł w ręce Zamoyskich. Wnętrza pałacu zachowały swój autentyczny wystrój z XIX i XX wieku. Podziwiać tu można miedzy innymi marmurowe kominki, piece, meble oraz porcelanę. Obok pałacu znajduje się kaplica i powozownia, a całość otoczona jest zabytkowym parkiem. Pocztówkę z widokiem na elewację frontową otrzymałam od Kasi.
Na rewersie pocztówki znajduje się okolicznościowy datownik wydany z okazji "10-tych Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar SPA Nałęczów i ML "Skrzydlata Polska". Pocztówka ta została również przewieziona "pocztą balonową" o czym informuje stempel na samym dole.

piątek, 14 sierpnia 2015

Człuchów

Dziś zamiast kolejnej zaległej pocztówki mam świeżutką karteczkę wyciągniętą wczoraj ze skrzynki, a otrzymałam ją od Krystyny. Przedstawia ona miasto Człuchów, które położone jest w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Miasto leży nad czterema jeziorami, które się ze sobą łączą, tworząc tzw. rynnę jezior człuchowskich. Człuchów jest starym miastem liczącym ponad 660 lat. Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek krzyżacki, z którego przetrwały mury obronne oraz 46-metrowa wieża. Niegdyś była to druga co do wielkości zaraz po Malborku warownia krzyżacka.

środa, 12 sierpnia 2015

Mural w Solinie

Zapora w Solinie to największa tama wodna w Polsce. Poniższe zdjęcie zostało zrobione zanim powstał tu największy na świcie mający 3600 m2 ekologiczny mural. Graffiti to powstało za pomocą techniki, która polega na czyszczeniu brudnej powierzchni gorącą wodą pod ciśnieniem. Wzór muralu przedstawia charakterystyczne zwierzęta i rośliny występujące w Bieszczadach. Czy ktoś z Was miał już okazję obejrzeć na żywo ten obraz? Bo ja nie, ale jeszcze nic straconego, gdyż można go oglądać jeszcze przez najbliższy rok.
Zapewne wiecie, że dziś w nocy będziemy mogli obserwować deszcz meteorytów. Dlatego po 20-stej znajdźcie dobre miejsce z dala od świateł  i pamiętajcie aby wypowiedzieć życzenie widząc spadającą gwiazdę.

niedziela, 9 sierpnia 2015

Manarola

W dniach 28 czerwca - 8 lipca w Bonn odbyła się 38. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, podczas której wpisano na listę UNESCO nowe miejsca i obiekty. Przeglądnęłam dziś opublikowane przez mnie kartki i znalazłam wśród nich pocztówki z Monreale, Palermo (1, 2, 3) oraz Cefalu (kartki nr 5 i 6). Obiekty z tych miejscowości zostały wpisane w tym roku na listę jako zabytki arabo-normańskie w Palermo oraz katedry w Cefalù i Monreale. A u Was w kolekcji znalazły się jakieś nowe obiekty?
Przechodząc do dzisiejszej pocztówki przedstawia ona jedną z pięciu miejscowości Cinque Terre. Manarola leży w południowo wschodniej części włoskiej Ligurii, nad Morzem Liguryjskim. W 1997 roku Cinque Terre, Portovenere i wyspy: Palmaria, Tino i Tinetto zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 

piątek, 7 sierpnia 2015

Śląski Wawel

Najcenniejszym zabytkiem województwa opolskiego jest XIII-wieczny renesansowy zamek w Brzegu. W 1311 roku, gdy powstało Księstwo Brzeskie zamek został rezydencją Piastów Śląskich. Obecny kształt zamku pochodzi z przebudowy w latach 1532-1560, a inspiracją był krakowski Wawel. Dlatego też zamek nazywany jest "Śląskim Wawelem". W 1924 roku założono tu Muzeum Miejskie. W następnych latach przeprowadzono tu kompleksowe prace rekonstrukcyjne na wzór zamku z XVI wieku, a muzeum zyskało nową nazwę: Muzeum Piastów Śląskich. Pocztówkę z widokiem na dziedziniec zamkowy z około 1930 roku i widok współczesny otrzymałam od Karoliny.

środa, 5 sierpnia 2015

Bułgaria

Witam po dwutygodniowej przerwie! Cisza ta była spowodowana brakiem czasu oraz niesprawnym komputerem. Teraz będę starała się, aby posty pojawiały się tu kilka razy w tygodniu.
Pocztówkę, którą dziś chciałabym Wam pokazać przyszła do mnie od Asi. Przedstawia ona mapę oraz zdjęcia różnych miast Bułgarii. Kraj ten położony jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Czarnym, gdzie rozciągają się piękne piaszczyste plaże.