Przetłumacz stronę

sobota, 23 kwietnia 2016

Liebster Blog Award 2016

Dziś chciałabym odpowiedzieć na pytania Madzi z bloga Świat Pocztówek Lenki, która w lutym nominowała mnie do Liebster Blog Award. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie i przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam na nominację. 
1. Jakie zwierze przedstawiałby twój totem i co by oznaczał?
Na pewno byłby to pies. Od zawsze kochałam te zwierzęta, po za tym myślę, że mamy wspólną cechą taką jak bezinteresowność i wierność.

2. Którą frakcje wybrałabyś: Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). A może zostałabyś niezgodną?
Muszę przyznać, że nie czytałam książki ani nie oglądałam filmu, przez co nie za bardzo wiem o co chodzi. Jeśli mam wybrać jakąś z powyższych cech charakteru, to wybrałabym wszystkie pięć.

3. Lubisz kabarety? Jaki skecz zapadł ci w pamięć i dalej wywołuje śmiech na twojej twarzy?
Bardzo lubię  kabarety, choć przez ostatnie lata oglądam ich coraz mniej. A to moje ulubione skecze:
- Ani Mru Mru - Tofik
- Kabaret Moralnego Niepokoju - Drzwi
- Kabaret Moralnego Niepokoju - Egzamin z historii
- Kabaret Moralnego Niepokoju - Jerzyk dzisiaj nie pije
- Neonówka - Bogu

4. Masz swój talizman szczęścia? Może słonik, czterolistna koniczyna? a może nie wierzysz w takie rzeczy?
Nie mam i nigdy nie miałam żadnej rzeczy, która miałaby mi przynosić szczęście.

5. Czy masz taką czynność, którą musisz wykonać każdego dnia? A jak jej zabraknie to czujesz się kiepsko? 
Codziennie w ciągu dnia muszę poleżeć przynajmniej pół godziny, ostatnio nawet leniuchuję kilka godzin dziennie.

6. Gra planszowa czy komputerowa?
Lubię i te i te.

7. Z jakiego najrzadszego kraju dostałaś pocztówkę?
Ciężko jest wyróżnić ten jeden kraj, dlatego wybrałam 4 najrzadsze: Mjanma, Liechtenstein, Palau i Tonga.

8. Jakim środkiem transportu poruszasz się najchętniej?
Najchętniej i najczęściej jeżdżę samochodem.

9. Wolisz trzymać zdjęcia na komputerze czy w klasycznych albumach?
Zdecydowanie wybieram albumy. Mam wtedy pewność, że żaden wirus mi ich nie usunie. 

10. Które social media lubisz najbardziej? Z którego korzystasz najwięcej?
Najczęściej korzystam z Facebooka.

11. Jeden fakt o Tobie, o którym nie mam pojęcia.
Wkrótce zostanę mamą :)

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Golub-Dobrzyń

Golub-Dobrzyń to miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim, położone w pradolinie rzeki Drwęcy. Miasto powstało na skutek połączenia w 1951 roku dwóch miast Golubia i Dobrzynia. Na wzgórzu zamkowym stoi zamek krzyżacki z przełomu XIII/XIV wieku. Jak większość takich budowli był wielokrotnie zdobywany i niszczony. W XVI wieku warownia została przebudowana na renesansową rezydencję pałacową zwieńczoną attyką. W późniejszych latach zamek pełnił funkcję szpitala, więzienia, szkoły. W skutek huraganów w XIX wieku zawaliły się części attyki, uszkadzając sklepienie zamku. Dopiero po II wojnie światowej zamek odbudowano. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja. Pocztówkę z golubskim zamkeim otrzymałam od Magdaleny.

wtorek, 12 kwietnia 2016

Seria "Serduszko"

Zapewne wiecie, że bardzo lubię serię z serduszkiem. O tym, że są to jedne z moich ulubionych pocztówek wie Krystyna, od której otrzymałam wszystkie trzy poniższe kartki. Inne moje serduszkowe pocztówki możecie zobaczyć klikając tutaj.
Bytów leży w województwie pomorskim, nad rzekami Borują oraz Bytową, a także nad Jeziorem Jeleń. Znajduje się tu wiele interesujących zabytków, a jednym z nich jest XIV-wieczny gotycki zamek. Zamek posiada trzy okrągłe baszty: Młyńską, Różaną oraz Polną, a także czworoboczną wieżę Prochową. Najstarszym budynkiem zamku jest Dom Zakonny, w którym znajduje się muzeum, natomiast w dawnym Domu Książęcym znajduje się restauracja i hotel. 


Trzęsacz to niewielka nadmorska miejscowość wypoczynkowa, położona w województwie zachodniopomorskim. Tutaj znajdują się ruiny gotyckiego kościoła Św. Mikołaja, który został wzniesiony w XIV/XV wieku na najwyższym szczycie w okolicy, w głębi lądu około 2 km od klifowego brzegu. Morze przez stulecia podmywało brzeg, przez co przybliżało się coraz bardziej do kościoła. W 1901 roku nastąpiła katastrofa - do morza runęła ściana północna, a w kolejnych latach morze zabierało kolejne fragmenty kościoła. Do dziś na urwisku pozostała już tylko ostatnia południowa ściana.


Ostatnia już kartka przedstawia piękny zachód słońca w nadmorskiej miejscowości Pogorzelica. Wieś ta położona jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. W pobliskim Niechorzu, na klifowym brzegu znajduje się latarnia morska widoczna na mniejszym zdjęciu. Została ona wybudowana w 1866 roku, mierzy 45 metrów wysokości. Jest to druga co do wielkości latarnia morska nad polskim Bałtykiem. Latarnia jest udostępniona turystom, którzy chcąc podziwiać widoki ze szczytu latarni muszą pokonać 210 stopni. 

wtorek, 5 kwietnia 2016

Nadal świątecznie

Mimo, że święta dawno już za nami, chciałabym jeszcze pokazać dwie świąteczne pocztówki, które znalazłam w skrzynce. Postallówkowy królik przyszedł do mnie od Żanety, której bardzo serdecznie dziękuję.

Dziękuję także Tomaszowi za kartkę z Famagusty. Miasto to leży na wschodzie Cypru nad Zatoką Famagusta. Na pocztówce znajduje się kościół Świętego Barnaby, obok którego mieści się klasztor i malutka kaplica z kryptą. Obecnie budynki kościoła i klasztoru służą jako muzeum ikon oraz muzeum archeologiczne.