W dniu dzisiejszym prezentuję trzy pocztówki z drewnianymi cerkwiami z Wydawnictwa BARWA. Już wcześniej pokazywałam z tej serii cerkwie w Smolniku, Krościenku, Moczarach, Hoszowie i Bystrem.
W Hoszowczyku w gminie Ustrzyki Dolne znajduje się cerkiew greckokatolicka z 1926 roku. Po 1951 roku, gdy prawosławni mieszkańcy wsi zostali przesiedleni, a w ich miejsce sprowadzono ludność z Krystynopola próbowano tu odprawić msze rzymskokatolickie lecz lokalne władze zamknęły cerkiew. Dopiero w 1971 roku świątynia zaczęła pełnić funkcję kościoła rzymskokatiolickiego.
Kolejna pocztówka to cerkiew w Rabem. Miejscowość położona jest w powiecie bieszczadzkim, w gminie Czarna. Wieś leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Mikołaja zbudowana została w połowie XIX wieku. Po 1951 roku, gdy inne świątynie były likwidowane, ta służyła jako magazyn przedmiotów z rozebranych cerkwi. Od 1971 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego w parafii Czarnej.
Ulucz leży w województwie podkarpackim w powiecie brzozowskim. Cennym zabytkiem miejscowości jest cerkiew z 1659 roku pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Świątynia należała do zakonu bazylianów, którzy w 1744 roku przenieśli się do Dobromila. Obiekt ten był ośrodkiem kultu do II wojny światowej. W 1990 roku odsłonięto tu tablicę ku czci urodzonego w Uluczu Mychajła Werbyckiego - kompozytora ukraińskiego hymnu narodowego. Znajduje się tu również murowana kapliczka oraz kilka nagrobków z XIX i XX wieku. Świątynia jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Lubię te pocztówki, to cała seria, piękna seria !
OdpowiedzUsuńW mojej okolicy jest kilka równie pięknych drewnianych kościołów nie cerkwi, i przyznaję, szkoda że nie są tak ładnie pokazane.
OdpowiedzUsuń