Przetłumacz stronę

niedziela, 26 maja 2019

Międzyrzecz

Międzyrzecz położony jest w północno-wschodniej części województwa lubuskiego, u ujścia Paklicy i Obry. Jest to jeden z najstarszych grodów na ziemiach polskich. Pierwsze wzmianki na temat Międzyrzecza pochodzą z 1005 roku z Kroniki biskupa Thietmara. W połowie XV wieku Międzyrzecz był największym miastem na zachodnich krańcach Wielkopolski. Ciekawymi atrakcjami turystycznymi miasta są: ruiny zamku królewskiego, siedziba starostów międzyrzeckich, Ratusz, kościół pw. Św. Wojciecha oraz kościół pw. Św. Jana Chrzciciela.

Zamek został zbudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku. W 1520 roku zamek został zniszczony, a następnie został zmodernizowany i odbudowany. Dla wzmocnienia obrony powstały dwie cylindryczne basteje o średnicach ponad 10 m i grubości murów 3,5 m. Do wojny polsko-szwedzkiej mieściła się tu siedziba starostwa. W trakcie napadu szwedzkiego w połowie XVII wieku zamek został zniszczony, a w 1719 roku nieopodal wzgórza zamkowego wybudowano nowy gmach starostwa. Zamek zaś pozostał częścią dóbr dworskich, nie pełniąc żadnych funkcji obronnych. Po II wojnie światowej cały kompleks przekazano na potrzeby muzeum.

Pocztówkę z Ziemi Międzyrzeckiej i widok z lotu ptaka na zamek otrzymałam od Łukasza, zaś poniższą kartkę z basztą obronną dostałam od Karoliny.

1 komentarz:

  1. I niech ktoś powie, że Polska nie jest piękna. Ja bardzo lubię takie miejsca ! Urocze pocztówki !

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania