Przetłumacz stronę

niedziela, 28 września 2014

Lanzarote

Lanzarote to jedna z 7 głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, położona na Oceanie Atlantyckim. W zachodniej części wyspy znajduje się rybacka wioska El Golfo, w pobliżu której leży krater o takiej samej nazwie. We wnętrzu tego krateru w czasie wulkanicznych wybuchów w XVIII wieku powstało unikalne Zielone Jeziorko (widoczne tak mniej więcej po środku kartki). Ten intensywny zielony kolor jest zasługą gatunku alg. Kartka przywędrowała do mnie od Ani, która odwiedziła to urokliwe miejsce.
 

sobota, 27 września 2014

Winobranie

Zapewne wiecie, że Zielona Góra słynie z winnic. Tutaj co roku we wrześniu odbywa się Święto Winobrania, które związane jest z ukończeniem prac przy zbiorach winogron. Wtedy to w mieście odbywają się koncerty, jarmarki, zabawy plenerowe, targi, a także prezentacje produktów regionalnych. Jest tu tzw. Miasteczko Winiarskie, w którym regionalni winiarze prezentują swoje wina i inne wyroby. Poniższy reprint otrzymałam od dziny.

piątek, 26 września 2014

Lesko

 Lesko jest miasteczkiem zwanym "Bramą Bieszczadów". Położone jest nad Sanem, na pograniczu Bieszczad i Pogórza Przemyskiego. W tej małej miejscowości znajduje się kilka cennych zabytków. Między innymi zamek Kmitów, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Synagoga, a także kirkut - jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Nadawczyni kartki Ania postarała się o okolicznościowy stempel z okazji 100. rocznicy wymarszu Legionów Polskich, który możecie zobaczyć poniżej.


czwartek, 25 września 2014

Latarnie morskie

Na początku chciałam podziękować za dotychczasowe zgłoszenia do rozdawajki, ale również zachęcam do zapisów tych którzy jeszcze tego nie zrobili. A można to nadrobić tutaj.
Dzisiaj chcę pokazać karteczkę z polskimi latarniami morskimi od Krystyny. Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście takich znaków nawigacyjnych. Na kartce zabrakło latarni morskiej w Sopocie oraz Gdańsku Nowy Port. Jest to druga moja pocztówka w kolekcji, która został wysłana przez InPost.

środa, 24 września 2014

Rynek Starego Miasta w Lublinie

Jakiś czas temu otrzymałam kartkę z Lublina od Ani i Ryśka. Przedstawia ona zabytkowe kamienice Starówki oraz Wieżę Trynitarską. Nazwa wieży pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy przebywali w budynkach pojezuickich. Obecnie mieści się w niej Muzeum Archidiecezjalne, a na szczycie znajduje się taras widokowy. Na zdjęciu została także uchwycona kamienica Rynek 12 (trzecia od lewej) zwana Kamienicą Konopniców lub Kamienica Sobieskich. Kamienica ta usytuowana jest w zabudowie zwartej wschodniej pierzei Rynku Starego Miasta. Odróżnia się ona od innych kamienic dzięki bogatym zdobieniom i oryginalnej barwie.

wtorek, 23 września 2014

Urodzinowa rozdawajka

Witajcie!
Już za 10 dni tj. 3 października mój blog będzie obchodził 3 urodziny! Z tej okazji chciałabym Wam podziękować za odwiedzanie bloga jak również komentarze i wiadomości jakie od Was dostaję. Cieszę się, że grono obserwatorów wciąż się powiększa. 
W związku ze zbliżającymi się urodzinami przygotowałam dla Was rozdanie pocztówkowe, w którym zostaną nagrodzone trzy osoby. Zwycięzcy otrzymają wypisaną i ostemplowaną kartkę niespodziankę. 

A oto zasady konkursu:
1. Należy być publicznym obserwatorem tego bloga
2. Powyższy baner umieścić na swoim blogu wraz z linkiem naprowadzającym (jeżeli nie posiadasz bloga udostępnij post na facebooku lub innej stronie). 
3. Pozostawić komentarz pod tym postem z informacją:
- Obserwuję bloga jako
- Link do strony gdzie został umieszczony baner

Regulamin:
1. Sponsorem nagród jestem oczywiście ja – Weronika.
2. Do rozdania można zgłaszać się od tej chwili, tj. 23.09.2014 do 02.10.2014 do godziny 23.59.
3. Dnia 03.10.2014 w trzecie urodziny bloga, ogłoszę wyniki – trzech zwycięzców.
4. Zwycięzcy zostaną wybrani poprzez losowanie.
5. Laureaci są zobowiązani do przesłania mi adresu korespondencyjnego poprzez zakładkę „kontakt” .
6. Na dane adresowe będę czekać 3 dni od dnia ogłoszenia wyników. W razie nie podania adresu zwycięzca zostanie zdyskwalifikowany, a na jego miejsce wylosuję inną osobę.

Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w rozdaniu i życzę powodzenia.
 

poniedziałek, 22 września 2014

Mrągowo

Mrągowo to popularne miasto położone na Mazurach. Charakterystycznym elementem krajobrazu są jeziora Pojezierza Mrągowskiego oraz rozległe lasy. Mrągowo słynie z Festiwali i koncertów. Między innymi organizowany jest tu Pikniku Country oraz Mazurska Noc Kabaretowa. Imprezy te odbywają się w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Ten piękny widok z lotu ptaka otrzymałam od Grażyny.

niedziela, 21 września 2014

Zakopane

Zimowa stolica Polski przyfrunęła do mnie od Oli. Zakopane leży w bezpośrednim otoczeniu Tatr, nad kilkoma potokami. Oprócz atrakcji przyrodniczych w mieście tym zobaczyć można zabytki drewniane starogóralskie, które charakteryzują się spadzistymi dachami. Jest to między innymi willa "Witkiewiczówka”, chata Sabały czy willa pod Jedlami. Podziwiać można tu też charakterystyczne kościółki: Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa oraz kościół parafialny Świętej Rodziny.

sobota, 20 września 2014

San

 San to rzeka w południowo-wschodniej Polsce, jest prawobrzeżnym dopływem Wisły. San płynie przez Bieszczady Zachodnie, Pogórze Środkowobeskidzkie oraz Kotlinę Sandomierską. Jej długość wynosi niecałe 444 km. Charakteryzuje się ona licznymi zakolami, mokradłami i starorzeczami. Tą malowniczą rzeką można wybrać się na spływ kajakiem czy też pontonem. Widok z okolic Sanoka otrzymałam od Iwy z wygranego konkursu.

piątek, 19 września 2014

Pałac w Sieniawie

 Sieniawa leży w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim. Tutaj znajduje się zespół pałacowo-parkowy, który powstał i rozwijał się dzięki rodom magnackim: Sieniawskich i Czartoryskich. Pałac w Sieniawie niegdyś był w całości  budynkiem parterowym. Kompleksowej przebudowy pałacu dokonano w latach 1881-1883 nadając mu kształt zachowany do dzisiaj. Obecnie w tym zabytkowym kompleksie znajduje się ekskluzywny hotel z restauracją.
Na początku XVIII wieku hetman Sieniawski założył tu piękny park i wybudował pomarańczarnię z dużą ilością rzadkich drzew tropikalnych. Na polecenie Czartoryskich budynek został powiększony, wówczas też nazwano go Pałacem letnim. Obydwie karteczki otrzymałam z prywatnej wymiany od Żanety.

czwartek, 18 września 2014

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka leży w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych. Jest to miasteczko, które prawa miejskie otrzymało w 1319 roku. Miasto posiada wiele ciekawych zabytków. Do najważniejszych należą pozostałości murów obronnych z pierwszej połowy XIV wieku, zabytkowe kamienice, ratusz a także gotycki kościół p.w. Św. Michała Archanioła widoczny na zdjęciu. Widok na miasto otrzymałam od Grażyny z fav tagu.

środa, 17 września 2014

Krzywa Wieża w Toruniu

Witajcie kochani. Chwilkę mnie było, ale już wracam na bloga. Dziś prezentuję Wam Krzywą Wieżę w Toruniu. Jest to jedna z atrakcji turystycznych miasta. Wybudowana została w XIV wieku jako jedna z kilkudziesięciu podobnych baszt w murach obronnych dawnego Torunia. Pochyliła się najprawdopodobniej w tym samym stuleciu na skutek osunięcia się piaszczystego podłoża.
  
2 sierpnia 2014 roku z okazji 5 i 17 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej Advanced i Unlimited została zorganizowana w Toruniu "Poczta Szybowcowa". Z tej okazji kartka ta została przewieziona szybowcem o czym też informują poniższe stemple.

piątek, 12 września 2014

Buckingham Palace

Pałac Buckingham w Londynie od 1837 roku jest rezydencją brytyjskich władców. Obecnie mieszka tu królowa Elżbieta II. O obecności królowej w pałacu sygnalizuje wywieszony na pełną wysokość sztandar. Przed pałacem od kwietnia do lipca odbywa się codziennie o godzinie 11:30 słynna na całym świecie ceremonia zmiany warty. W pozostałych miesiącach uroczystą zmianę warty można zobaczyć co drugi dzień. Pocztówkę z Buckingham Palace i strażą królewską otrzymałam od Tomasza z okazji 50000 odwiedzin na moim blogu.

czwartek, 11 września 2014

Strój kaszubski

 Kolejna kartka od Krystyny przedstawia dziewczęta w tradycyjnych strojach kaszubskich.

środa, 10 września 2014

Kaszuby

Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, który zamieszkują Kaszubi posługujący się regionalnym językiem kaszubskim. Kaszuby zachwycają krajobrazami i przyrodą. Podziwiać tu można lasy, jeziora i malownicze wzgórza, a także krystaliczne rzeki, łąki, jak również interesujące zabytki. Jesienny widok z lotu ptaka otrzymałam od Krystyny.

wtorek, 9 września 2014

Przystanek Woodstock

 "Przystanek Woodstock" założony został przez Jurka Owsiaka w 1995 roku. W tym roku Przystanek odbył się już po raz dwudziesty. Jest to moja pierwsza pocztówka z tego festiwalu i mam nadzieję, że nie ostatnia. Pamiętam jak jeszcze 10 lat temu bardzo chciałam pojechać na Przystanek Woodstock, ale nigdy nie udało się zorganizować takiego wyjazdu. Może kiedyś uda mi się uczestniczyć w tych koncertach, jak również wziąć udział w kąpielach błotnych. Karteczkę otrzymałam od Pauliny.

poniedziałek, 8 września 2014

Marrakesz

Niedawno w skrzynce znalazłam piękną kartkę z Marrakeszu, a przyszła ona od Elżbiety. Miasto to powstało pod koniec XI wieku. Większość budowli w Marrakeszu zbudowana jest głównie z czerwonej gliny, dlatego nazywane jest czerwonym miastem. W 1985 roku Medyna została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Niektóre najciekawsze miejsca starej dzielnicy arabskiego miasta to plac Dżamma El Fna, meczet Kutubijja, meczet i medresa Alego ibn Jusufa, mury miejskie oraz pałac el-Badi.

sobota, 6 września 2014

Chałupy

 Jest weekend i piękna pogoda, więc można się poopalać. Odważni mogą się wybrać na plażę naturystów. Najbardziej znana plaża nudystów w Polsce znajduje się w Chałupach na Mierzei Helskiej. O tej plaży śpiewał Zbigniew Wodecki "Chałupy welcome to". Zapewne pamiętacie słowa piosenki, ale przypomnę początek tekstu: "Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał słychać wielki szum. Można spotkać golasa, jak na plaży w Mombassa golców cały tłum...". Mój ulubiony plakat Ryszarda Kaji z serii Polska otrzymałam od Ani w ramach wymiany.

piątek, 5 września 2014

Wielka Sowa

Od Magdy otrzymałam jeszcze jedną kartkę, na której widnieje wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Góra ta jest najwyższym szczytem Gór Sowich, a wznosi się na wysokość 1015m n.p.m. Na szczycie tejże góry stoi 25-metrowa wieża widokowa, wybudowana w 1906 roku. Wielka Sowa położona jest w środkowej części Sudetów, dlatego jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w tym paśmie gór. Z tyłu pocztówki została przybita pamiątkowa pieczątka z Dzierżoniowa.
 

czwartek, 4 września 2014

Dzierżoniów

Jak wiecie, mam dużo kartek, które chciałabym tu pokazać, dlatego dziś pochwalę się w jednym poście kartkami z Dzierżoniowa, które otrzymałam od Magdy. Miasto to leży w województwie dolnośląskim, nad rzeką Piławą. Pocztówki przedstawiają:
1. Pomnik świętego Jana Nepomucena oraz kościół pw. Maryi Matki Kościoła
  
2.Średniowieczne mury obronne oraz Kaplica Grobowa Sadebecków

 3. Synagoga z 1875 roku

 4. Nocny widok ulicę Długą oraz Klasztorną

 5. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

wtorek, 2 września 2014

Bruksela

Dziś kolejny mój nowy kraj - Belgia. Jest to niespodziankowa kartka od Krystyny. Bruksela jest stolicą Belgii oraz Unii Europejskiej, a także jest siedzibą króla. Pocztówka przedstawia między innymi Wielki Plac, na którym stoi gotycki ratusz miejski. Plac ten należy do jednego z najładniejszych rynków Europy, a w 1998 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

poniedziałek, 1 września 2014

Göteborg - zabytkowe tramwaje

Ostatnio pokazuję tutaj większość kartek otrzymanych z Polski, przez co zaniedbuję pocztówki zagraniczne - a mam ich sporo. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się wszytko nadrobić. W pierwszej kolejności chciałabym się pochwalić pocztówkami z nowych krajów. Jedną z nich jest szwedzka kartka, którą otrzymałam od Tomasza. Są to zabytkowe tramwaje, które uruchamiane są w sezonie letnim. Trasa zabytkowej linii 12 prowadzi z Dworca Centralnego do wesołego miasteczka. Najstarsze tramwaje na linii pochodzą z 1902 i 1907 roku.