Przetłumacz stronę

sobota, 29 marca 2014

Przemyśl na starej pocztówce

 Tak jak pisałam w poprzednim poście wymieniłam się pocztówkami z Asią. Te dwie przemyskie kartki są właśnie od niej. Bardzo mi na nich zależało, a to dlatego, iż jest to moje miasto rodzinne, a dzięki takim pocztówkom mogę zaobserwować jak się zmieniło na przestrzeni lat.
Poniższe zdjęcie zostało zrobione na początku XX wieku. Na pierwszym planie widok na Stare Miasto, zaś po lewej stronie Sanu - Zasanie.
Zdjęcie nieistniejącej już Starej Synagogi w Przemyślu zostało zrobione na przełomie XIX/XX wieku. Znajdowała się ona w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, we wschodniej części Placu Rybiego. Bożnica ta został wybudowana pod koniec XVI wieku, zaś w czasie II wojny światowej została zniszczona przez hitlerowców. Obecnie w tym miejscu znajduje się parking, a tuż obok Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

2 komentarze:

 1. to proszę zdjęcia aktualne dla porównania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj jest zdjęcie miejsca na którym stała synagoga http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Miejsce_Starej_Synagogi_-_Przemysl.jpg :)
   Natomiast co do widoku na Zasanie, szukałam ale nigdzie nie mogę znaleźć :( Oznacza to, że w przyszłości będzie trzeba się wybrać na Zamek Kazimierzowski i z baszty pstryknąć parę fotek :)

   Usuń

Zapraszam do komentowania