Przetłumacz stronę

sobota, 27 grudnia 2014

Ratusz w Białymstoku

Ratusz w Białymstoku znajduje się w centrum miasta na Rynku Kościuszki. Powstał w połowie XVIII wieku, a w późniejszych latach obiekt ten rozbudowywano. Nigdy jednak nie był on siedzibą władz miejskich, były tu kramy oraz hala targowa. Podczas II wojny światowej budowlę tę rozebrano w celu przygotowania placu pod pomnik Józefa Stalina, który nigdy tu nie powstał. W 1953 roku dzięki staraniom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podjęto odbudowę budynku przeznaczając go na siedzibę muzeum. Podczas odbudowy obiekt został w całości podpiwniczony, a dawne wejścia do kramów zastąpiono oknami. Autorem poniższej pracy jest białostocki artysta Jarosław Głod, pocztówka zaś przywędrował do mnie od Justyny.
 

5 komentarzy:

 1. Ładna pocztówka w stylu retro.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie pocztówka bardzo się podoba. :)
  O toruńskim ratuszu można by sporo opowiadać, bo jest zbudowany jak kalendarz, tj. jedna wieża jak jeden rok, cztery wieżyczki jak cztery pory roku itd. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widok tego miejsca jak najbardziej współczesny. Z drugiej strony budynku Esperanto Cafe nawiązujące do twórcy języka esperanto – Ludwika Zamenhofa. Pozdrowienia spod ratusza:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za takimi pocztówkami, ale doceniam pracę człowieka, który ją stworzył :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania