Przetłumacz stronę

niedziela, 18 stycznia 2015

Edynburg

 Edynburg to miasto w Wielkiej Brytanii, a także stolica Szkocji oraz siedziba szkockiego parlamentu. Centrum Edynburga dzieli się Stare Miasto i Nowe Miasto, które w 1995 roku zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Dzielnice są rozdzielone ogrodami Princes Street Gardens, które widać na poniższym zdjęciu. Park ten powstał w XIX wieku poprzez osuszenie jeziora Nor Loch. W Starym Mieście Edynburga znajdują się ważne zabytki, jest to między innymi Zamek, National Gallery of Scotland, Pałac Holyrood oraz Katedra St Giles.
Zamek w Edynburgu to jedna z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Zamek usytuowany jest na szczycie wzniesienia na wysokości 120 metrów n.p.m. Najstarszym budynkiem w Edynburgu, a zarazem najstarszą częścią zamku jest Kaplica Świętej Małgorzaty pochodząca z XII wieku.
 Katedra Świętego Idziego wybudowana została w XII wieku, natomiast wieże zwieńczone iglicą dobudowano w XV wieku. Kościół został odrestaurowany w XIX wieku, wtedy też został ozdobiony licznymi nagrobnymi pomnikami. Wszystkie trzy pocztówki otrzymałam od Tomasza.

9 komentarzy:

 1. Cała 3 prezentuje się świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie 3 pocztówki są piękne, ale najbardziej podoba mi się numer 2 :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne. Ale mnie najbardziej podoba się pierwsza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne pocztówki, a zamek edynburski kojarzy mi się z historycznymi romantycznymi powieściami W. Scotta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza pocztówka podoba mi się najbardziej! Śliczna jest! :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam pocztówki z tamtych okolic

  OdpowiedzUsuń
 7. Dwie pierwsze pocztówki są niesamowite :) <3 Widziałam podobne na PC i zrobiły na mnie duże wrażenie, więc gratuluję Ci tak ładnych kartek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne miasto, dopisuję na listę "muszę odwiedzić" :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania