Przetłumacz stronę

poniedziałek, 23 marca 2015

Stratford-upon-Avon

Stratford-upon-Avon położone jest w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. Miasto to zyskało sławę dzięki Williamowi Szekspirowi, który był jego mieszkańcem. W Stratford znajduje się pięć domów związanych z Szekspirem i jego rodziną. Są to domy XVI-wieczne, w których znajdują się zabytkowe meble, a także eksponaty z życia dramaturga. Jednym z takich miejsc jest dom, w którym urodził się w 1564 roku słynny pisarz. Widok na dom od strony ogrodu widoczny jest na pierwszym zdjęciu.
 Kolejny ważny zabytek to dom dzieciństwa Anne Hathaway - żony Szekspira. Anne mieszkała tu przed poślubieniem pisarza. Dom przejęła rok po śmierci ojca czyli w 1581 roku. Wokół domu znajduje się piękny ogród przepełniony kwiatami i krzewami.
 Mary Arden's House to dom, w którym dorastała matka Szekspira. Znajduje się we wsi Wilmcote, 5 km od Stratford-upon-Avon. Obecnie dom jest częścią Muzeum Wsi, które prezentuje codzienne życie farmera.
 Hall's Croft to kolejny szekspirowski dom. Tutaja mieszkała najstarsza córka Williama Szekspira - Susanna wraz z mężem doktorem Jonem Hallem. W domu znajduje się ekspozycja poświęcona ówczesnej medycynie, a także podziwiać można piękne XVI i XVII-wieczne meble i obrazy.
W Stratford-upon Avon znajdują się także inne zabytki niezwiązane z Williamem Szekspirem. Takim obiektem jest Garrick Inn i Harvard House. Jest to piękna kamienica elżbietańska znajdującej się na High Street, a przetrwała ona w stanie nienaruszonym od XVI wieku.  
Wszystkie te pocztówki otrzymałam jeszcze w tamtym roku od Tomasza.

9 komentarzy:

 1. Niesamowite pocztówki. Uwielbiam widoki angielskich, wiejskich chat. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała zobaczyć wszystkie te domki na żywo! Po tytule od razu wiedziałam, że chodzi o miasto Szekspira, którego dramaty w sumie są trudne i często nieźle pogmatwane, a na końcu wszyscy umierają, ale i tak cenię go jako pisarza. :)
  Haha, gdy przeczytałam Anne Hathaway, pomyślałam o tej współczesnej aktorce. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może żona Szekspira to jakaś praprapra... babka Anne Hathaway :p

   Usuń
 3. Ładne domki, a druga kartka jest taka... mega zielona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze chwilę i tak zielono będzie wszędzie :)

   Usuń
 4. Wszystkie te angielskie domki mają swój niepowtarzalny urok. :)
  Co do Stratford, to doskonale wiedziałem, że jest to miasto Szekspira. :) Zaś co do Anne Hathaway, to byłem nieco zmieszany. Nie wiedziałem, że tak nazywała się jego żona i najpierw pomyślałem o aktorce. :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe pocztówki, każda się z kimś i czymś wiąże :)! Mnie najbardziej podoba się dom matki Szekspira - nie dość, że sam wygląd domu jest ładny, to jeszcze ta zieleń!

  OdpowiedzUsuń
 6. już wiem skąd wzięła się sieć kosmetyków haha :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania