Przetłumacz stronę

piątek, 13 kwietnia 2018

Białystok

Białystok jest największym miastem w północno-wschodniej Polsce, zaś drugie pod względem zaludnienia w Polsce. W mieście tym żyją ludzie rożnych kultur, wyznań i narodowości. Mieszkają tu katolicy, prawosławni, rodziny żydowskie oraz muzułmanie. Przez miasto przebiega trasa "szlak białostockich świątyń", który składa się z dziewięciu budynków sakralnych. O wielowyznaniowości Białegostoku nawiązuje poniższa pocztówka, na której od lewej widnieje: Sobór św. Mikołaja, kościół Świętego Rocha, Cerkiew Świętego Ducha oraz Katedra Białostocka.

W 1617 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Jest to tzw. stary kościół farny (widoczna poniżej biała świątynia). W 1807 roku Białystok znalazł się w granicach Imperium Rosyjskiego, stając się stolicą obwodu białostockiego. Miasto zaczęło się rozwijać, przybywało ludności, dlatego obok wybudowano bazylikę długą na 90 metrów i mierzącą 72,5 metra wysokości. W 1991 roku Jan Paweł II ustanowił świątynię katedrą, zaś rok później podniósł do rangi archikatedry. 

W Białymstoku znajduje się kilkaset obiektów zabytkowych. Jednym z najważniejszych zabytków jest Pałac Branickich z najlepiej zachowanym w Polsce ogrodem barokowym. Założenie pałacowo-ogrodowe sięga swoją historią XVI wieku, kiedy przez właścicieli Białegostoku został wybudowany zamek obronny. Pod koniec XVII wieku budowla została przebudowana w okazały barokowy pałac, który w późniejszych latach został rozbudowany. Obecnie w pałacu mieści się główna siedziba Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pałac Branickich otoczony jest przez piękny prawie 10 hektarowy barokowy ogród. Teren ten w XVII wieku został podzielony na Ogród Górny i Dolny. Część górna to ogród francuski, w którym znajdują się liczne fontanny i klomby. Natomiast część dolna to park angielski, obfitujący w altanki, pawilony, posągi, sadzawki. Pałac i ogród po wojnach popadł w ruinę. Obecny wygląd ogrodu jest wynikiem rekonstrukcji dokonanym po II wojnie światowej.

1 komentarz:

Zapraszam do komentowania