Przetłumacz stronę

niedziela, 15 września 2019

Wulkany Sycylii cz.2 - Vulcano i Stromboli

Wyspy Liparyjskie położone na Morzu Tyrreńskim to grupa 17 wysp pochodzenia wulkanicznego. W 2000 roku wyspy zostały wpisane na listę UNESCO. Na wyspie Vulcano oraz Stromboli znajdują się wciąż czynne wulkany. 
Vulcano to wyspa o powierzchni 21 km². Ostatnia erupcja miała tu miejsce w latach 1888-1890. W centrum wyspy znajduje się Gran Cratere z wyziewami wulkanicznymi tzw. fumarole, z których wydobywa się gorący siarkowy dym. Atrakcją wyspy jest pole geotermalne z gorącymi źródłami, w którym można zażyć siarkowej kąpieli błotnej.

Powyższa pocztówka to wyspa Vulcano oraz Wyspy Liparyjskie z lotu ptaka, a poniższa kartka to widok z najwyższego punktu wulkanu na okoliczne wyspy.

Wyspę Stromboli o powierzchni 12,4 km² tworzy aktywny wulkan o wysokości 920 m. Stromboli to najbardziej wysunięta na północ wyspa z całego archipelagu. W tym roku erupcja wulkanu miała miejsce dwa razy: 4 lipca oraz 28 sierpnia. Często występują tu małe wybuchy, podczas których wulkan wyrzuca w powietrze bomby wulkaniczne, popioły oraz małe cząstki i okruchy skalne czyli lapille. 

3 komentarze:

 1. Uwielbiam wulkany, oczywiście na pocztówkach ;)
  Śliczności to pokazujesz Weroniko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam wulkany, widziałam Etnę na żywo, ale chciałabym jeszcze kiedyś zdobyć szczyt wulkanu.

   Usuń
 2. Dzięki za drugą część o wulkanach. Ładne pocztówki i rzetelny opis. Mieszkańcy Stromboli sporo ryzykują.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania