Przetłumacz stronę

poniedziałek, 23 lutego 2015

Zabytki Warszawy

Dziś Wam prezentuję pocztówki z naszą piękną stolicą. Wszystkie cztery otrzymałam w tym miesiącu. Pierwsza z nich przyszła od Leny z fav tagu i jak widać są na niej umieszczone najważniejsze zabytki Warszawy.
 
Kartka z Grobem Nieznanego Żołnierza to już moja czwarta pocztówka w kolekcji z tym zabytkiem. Tutaj możecie zobaczyć pozostałe kartki: 1, 2 i 3. W przeciwieństwie do tamtych pocztówek, na tej jedynej został zaprezentowany nieistniejący Pałac Saski oraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Ta kartka jak i kolejna przyszła do mnie z 3mRRa.
 Poniższa pocztówka jest reprodukcją przedwojennego plakatu reklamowego Stefana Norblina z 1928 roku, a przedstawia ona Stare Miasto. Kartkę tę otrzymałam od Agnieszki.
 Targ na Rynku Starego Miasta to już ostatnia pocztówka z Warszawy. Jest to nagroda z konkursu blogowego od Renaty. Ten warszawski widok został namalowany przez polskiego artystę - Marcina Zaleskiego.

18 komentarzy:

 1. Sporo masz tych 'warszawskich' pocztówek. I wszystkie dość nietypowe, różniące się od klasycznych widokówek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałem pojęcia, że ten fragment "arkad" czy jak to nazwać przy grobie Nieznanego Żołnierza to część nieistniejącego pałacu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Pomnik Nieznanego Żołnierza znajdował się kiedyś pod kolumnadą Pałacu Saskiego, ale w czasie II wojny światowej został on wysadzony i dziś możemy oglądać tylko ten ocalały fragment.

   Usuń
 3. Pierwsza pocztówka jest bardzo ciekawa ;)
  Wstyd się przyznać ,ale nigdy nie byłam w Warszawie ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy to wstyd, że nie byłaś w Warszawie, bo znam wiele osób, które też tam nigdy nie były. Jak będziesz miała kiedyś tylko okazję to polecam to miasto. Byłam w stolicy tylko jeden dzień, było zimno i ciągle padał deszcz, ale kilka ważnych zabytków zobaczyłam i chciałabym jeszcze tam kiedyś wrócić.

   Usuń
 4. Druga i czwarta pocztówka najbardziej mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie pocztówki okazują wszystko w pigułce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Żadnej z tych pocztówek nie widziałam wcześniej, ale najbardziej zaciekawiła mnie pierwsza, bo to taka Warszawa w pigułce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żadnej z tych pocztówek nie widziałam wcześniej, ale najbardziej zaciekawiła mnie pierwsza, bo to taka Warszawa w pigułce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne pocztówki! Wyjątkowo podoba mi się druga - z Grobem Nieznanego Żołnierza. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się cała ta seria podoba, można sobie porównać jak kiedyś i dziś wyglądało dane miejsce. Fajnie by było jakby więcej miast takie pocztówki wydało :)

   Usuń
 9. ta w wersji Norblina - niesamowita. nawet nie wiedziałam, że istnieje taka kartka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tej serii widziałam jeszcze Kraków :)

   Usuń
 10. Pierwsza kartka taka nietypowa, takie wycięte zabytki, ale może posłużyć za przewodnik "co warto zobaczyć w Warszawie" ;))
  Ja ostatnio będąc w Warszawie, kupiłam tylko jedną kartkę w Centrum Nauki Kopernik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba jeszcze nie widziałam żadnej kartki z tej instytucji.

   Usuń
 11. Wszystkie są cudne, ale pierwsza skradła moje serce ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kartki z Warszawy też mogą być interesujące i nietuzinkowe :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania