Przetłumacz stronę

piątek, 13 marca 2015

Sandomierz

Ostatnio do mojej kolekcji dołączyło 5 pocztówek z Sandomierza. Stało się to za sprawą prywatnej wymiany z Kazikiem
Sandomierz to jedno z najładniejszych miast Polski. Położone jest na kilku wzgórzach na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej. Stare Miasto tworzy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, który wpisany został do rejestru zabytków.
Głównym placem w mieście jest Rynek, a w centralnym jego punkcie stoi renesansowy Ratusz. Wzniesiony został w XIV wieku w kształcie wieży, później dzięki rozbudowie uzyskał kształt podłużnego prostokąta, natomiast attyką został ozdobiony w XVI wieku. Poniżej pocztówki z sandomierskim Ratuszem z 1895 oraz widok obecny, a tutaj widok nocny.

Rynek otaczają piękne mieszczańskie kamienice. Najstarsze z nich zostały wzniesione w XVI wieku. Charakterystycznym punktem Rynku jest także drewniana studnia.
Kolejna kartka przedstawia gotycki zamek królewski, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku w miejscu wcześniejszego grodu. W latach 1520-1526 zamek średniowieczny przebudowano na rezydencję renesansową. W XVII wieku zamek został wysadzony przez Szwedów, ocalało jedynie skrzydło zachodnie z wieżami. Z inicjatywy Jana III Sobieskiego zamek odbudowano. W budynku mieściło się więzienie, które zlikwidowano w 1959 roku. Po przeprowadzonym remoncie zamek stał się siedzibą Muzeum Okręgowego.
W centrum miasta na wzgórzu katedralnym znajduje się bazylika katedralna. Wzniesiona została w XIV wieku w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty. Wnętrze świątyni zdobi zespół rokokowych ołtarzy wykonanych z czarnego marmuru. Zdjęcie poniższej sandomierskiej katedry pochodzi z 1897 roku.

13 komentarzy:

 1. Piękne pocztówki ale zdecydowanie preferuję kolorowe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie piękne pocztówki! Chciałabym kiedyś odwiedzić Sandomierz. Poza tym kiedyś już się tam wybieraliśmy i co? Kiedy jedziemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie myśmy się nie wybierały? Może kiedyś... :)

   Usuń
 3. śliczne kartki, byłam tak jako dziecko ale niestety nic nie pamiętam :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Druga i trzecia pocztówka najbardziej mi się podobają, choć cały komplet jest ciekawy. W Sandomierzu nigdy nie byłam, ale oczywiście to miasto kojarzy mi się z... "Ojcem Mateuszem" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ojciec Mateusz" przyniósł Sandomierzowi wielką popularność, dzięki czemu miasto odwiedza teraz wiele turystów.

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. No niestety, może następną kartę dostanę ze słynnym księdzem :p

   Usuń
 6. Może ukażą się przed Bożym Narodzeniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. U Ciebie tyle ładnych pocztówek z Sandomierza, a w mojej kolekcji tylko 1 pocztówka urzędu pocztowego i to dzielona z innymi miastami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory miałam tylko jedną kartkę z Sandomierza, a teraz mam ich całe mnóstwo, co mnie bardzo cieszy. Mimo, że wiele osób odwiedza to miasto, to niestety ciężko jest znaleźć kogoś kto ma z niego pocztówki na wymianę.

   Usuń
 8. Na mnie możesz jeszcze Weroniko liczyć.
  Kazik.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania