Przetłumacz stronę

czwartek, 9 kwietnia 2015

Francja - zabytki

Tak jak obiecałam, dziś pokażę kolejne paryskie zdobycze, które dostałam od Kazika. Karteczki przedstawiają ważne atrakcje turystyczne Paryża. Pierwsza z nich to Opera Garnier, która zbudowana została na polecenie Napoleona III w czasie wielkiej przebudowy Paryża. Budynek wewnątrz jak i zewnątrz jest bogato zdobiony. Jednym z takich elementów jest imponujący kryształowy żyrandol ważący ponad 6 ton, znajdujący się w sali głównej. Widownia opery może pomieścić 2200 osób, natomiast na scenie może przebywać 450 artystów.
Wyspa Île de la Cité jest jednym z najczęściej odwiedzanych  miejsc Paryża. Tutaj znajduje się między innymi Conciergerie oraz Katedra Notre Dame. Obydwa obiekty widoczne są poniżej. Conciergerie obecnie jest południowym skrzydłem Pałacu Sprawiedliwości. W przeszłości funkcjonował jako pałac królewski oraz więzienie, w którym przetrzymywani byli więźniowie skazani na karę śmierci poprzez ścięcie głowy.
Katedra Notre Dame to zabytkowy rzymsko-katolicki kościół, którego budowa trwała 182 lata. Fasadę kościoła tworzą dwie wieże wznoszące się na wysokość 70 metrów. Ważnym elementem katedry są także witraże i rozety. W kościele znajdują się relikwie Męki Pańskiej czyli korona cierniowa oraz gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

12 komentarzy:

 1. Pierwszy budynek imponujący, aż strach pomyśleć gdyby to 6 ton spadło komuś na głowę...
  Druga kartka przedstawia ciekawą perspektywę, jednak to ostatnia z katedrą podoba mi się najbardziej - chyba przez ten kolor nieba i kontrast w stosunku do samego budynku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie zdarzenie już miało miejsce w tej operze. Otóż pod koniec XIX wieku spadł żyrandol na publiczność i zabił jedną osobę.

   Usuń
 2. kolejne kartki z najpiękniejszego miasta. Przyznam się, że nie podobała mi się katedra Notre Dame nigdy, ale jak zobaczyłam ją na własne oczy to się w niej zakochałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób mówi, że Paryż jest najpiękniejszym miastem. Może kiedyś i ja tak powiem, ale najpierw musiałbym odwiedzić francuską stolicę :)

   Usuń
 3. Garnier kojarzy mi sie z produktami pielęgnacyjnymi ;)
  Druga kartka najbardziej mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe skojarzenie. Ale opera z szamponami nie ma raczej nic wspólnego :p

   Usuń
 4. Za każdym razem zachwycam się paryskimi pocztówkami! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham Paryż. Muszę powiedzieć, że tam jednak czuć tą specyficzną atmosferę! Katedra jest cudna, szczególnie ta wielka rozeta - robi wrażenie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Lovely post and photos, dear. I follow you, could you follow back, pls. Kiss and pls keep in touch ;).

  http://mylovelyfashionbih.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne kartki! To kiedy tam jedziemy?

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczne kartki, uwielbiam Francję :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania