Przetłumacz stronę

wtorek, 25 sierpnia 2015

Bystre

W Bieszczadach podziwiać można nie tylko piękno przyrody, ale także zabytki architektury drewnianej, które zlokalizowane są w wielu bieszczadzkich miejscowościach. Jednym z takich zabytków jest Cerkiew greckokatolicka Świętego Michała Archanioła w Bystrem. Świątynia ta zbudowana została na początku XX wieku w tzw. stylu ukraińskim, który nawiązuje do cerkwi huculskich. Jest to budowla trójdzielna o konstrukcji zębowej. Od 1951 roku świątynia jest nieużytkowana. Większość oryginalnego wyposażenia cerkwi można oglądać w Muzeum Ikon w Łańcucie. Poniższą pocztówkę otrzymałam od Asi.

7 komentarzy:

 1. bardzo ładna cerkiew, chociaż większość z cerkwi wygląda podobnie, każda ma jakieś charakterystyczne i powtarzające się elementy, to i tak lubię je podziwiać. kiedyś byłam też we wnętrzu jednej z cerkwi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładna seria pocztówek. Tej akurat nie mam, ale mam inne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też uwielbiam tę serię z kościółkami <3 W Bystrem miałam okazję być. Bardzo urokliwe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam szlak architektury drewnianej i podkarpackie cerkwie!
  A te pokazane w tej serii pocztówek są znakomicie zaprezentowane :)

  OdpowiedzUsuń
 5. mimo, że każda cerkiew budowana jest na podobnym planie to każda z nich wygląda przepięknie, ma w sobie coś urzekającego i roztacza się wokół niej magiczna i taka natchniona atmosfera.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tę serię z drewnianymi ramkami. Wszystkie pokazywane na nich obiekty prezentują się wspaniale, a ta ramka tylko dodaje im uroku :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania