Przetłumacz stronę

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Jelenia Góra na przestrzeni lat

Uwielbiam pocztówki przedstawiające jakieś miejsce kiedyś i dziś. Takie też dwie kartki z Jeleniej Góry dzięki Gosi trafiły do mojej kolekcji. 
Jelenia Góra położona jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Na terenie Starego Miasta zachowało się wiele ciekawych zbytków. Wśród nich jest Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego, która jest najstarszą i najważniejszą świątynią w mieście. Inne ważne zabytki to między innymi Ratusz otoczony kamieniczkami z podcieniami, pozostałość XIV-wiecznych fortyfikacji oraz wieża zamkowa.

12 komentarzy:

 1. na rynku stoi cudny zabytkowy wagon tramwajowy gdzie można kupić wiele super pocztówek, między innymi te które Ci wysłałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że jak byłam w Jeleniej to ten tramwaj był zamknięty :(

   Usuń
  2. Jeśli kiedyś odwiedzę Jelenią Górę będę szukała tego tramwaju ;p Jeszcze raz dziękuję Gosiu za pocztówki :)

   Usuń
 2. nigdy nie byłam w Jeleniej Górze, ale oglądając ją na pocztówkach stwierdzam, że to naprawdę urocze miejsce, które muszę kiedyś odwiedzić.
  a poza tym, choć sama nie kolekcjonuję ich jakoś przesadnie, to uwielbiam kartki przedstawiające miasta w dawnych czasach, szczególnie tych okołowojennych. to taki nieodległy czas, ale świat z tych pocztówek już nie istnieje i to sprawia, że ciary przechodzą mi po plecach kiedy patrzę na te same miejsca teraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reprinty czy też kartki podwójne (jak wyżej) mają swój urok. Widać jak na dłoni jak się zmienił świat.

   Usuń
 3. Szczerze powiedziawszy nigdy nie spotkałam kartek "teraz i dziś" i Twoje widzę właśnie pierwszy raz, ale chyba się w nich zakocham :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę nigdy nie spotkałaś się z takimi kartkami? Ja w swoich zbiorach mam też takie pocztówki z innych miast, chociażby Warszawa czy Gdańsk.

   Usuń
 4. zakochałam się w tych kartkach! cudowne widoczki z góry, ładne kamienice... zauważyłam, że lubisz zdjęcia miast kiedyś i dziś. :) to faktycznie świetna rzecz zobaczyć, jak się zmieniło miasto...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przypuszczałam, że te pocztówki będą takie ładne! Pierwsza zdecydowanie bardziej mi się podoba, być może dlatego, że widoczne są jednak o wiele większe zmiany niż na drugiej kartce. Te wszystkie budyneczki wyglądają uroczo :)
  Byłam w Jeleniej Górze kilkukrotnie, ale nie mam stamtąd żadnej kartki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mieszkam kilka kilometrów od Jeleniej Góry. Muszę przyznać, że kartki są piękne :)
  http://kaliinnaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania