Przetłumacz stronę

sobota, 5 września 2015

Zamek w Chęcinach

Od Ani otrzymałam jeszcze jedną pocztówkę z województwa świętokrzyskiego, tym razem przedstawia ona miasto Chęciny. Tutaj na wzgórzu znajdują się ruiny zamku królewskiego zbudowanego na przełomie XIII/XIV wieku. Po śmierci Władysława Łokietka zamek przejął Kazimierz Wielki, który rozbudował warownię czyniąc ją jedną z największych w Polsce królewskich fortec. Do dziś zachowały się dwie wieże, baszta, obwód zewnętrznych murów obronnych oraz fundamenty budynków mieszkalnych.

6 komentarzy:

 1. Ładna ta pocztówka, taka ciepła :D

  OdpowiedzUsuń
 2. oo, pamiętam, jak szłam kiedyś pieszo na ten zamek... bardzo ciekawa kartka, w szczególności to zdjęcie po prawej stronie mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. w Chęcinach też byłam, po raz pierwszy na wycieczce szkolnej w podstawówce i pamiętam, że zgubiliśmy się (jakim cudem, nie mam pojęcia). potem jeszcze byłam tam kilka razy, w tym raz autostopem z moimi ówczesnymi przyjaciółkami. z tamtego wyjazdu pamiętam, że siedziałyśmy pod sklepem i piłyśmy oranżadę, bo na nic innego nie było nas stać. no i cóż, pewnie wyglądałyśmy jak jakieś domorosłe żuliki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcie zamku podoba mi się jednak najbardziej i z tego co słyszałam jest on największą atrakcją tego miasta (w sumie się w ogóle nie dziwię) ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. z tego województwa mam tylko jedną pocztówkę, z Sandomierza, i w dodatku mi się nie podoba. Za to Twoja jest przepiękna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem w tym zamku, a właściwie jego ruinach, który znajduje się już poza miastem. Niedaleko znajduje się słynna Jaskinia Raj – jedna z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania