Przetłumacz stronę

czwartek, 22 października 2015

Iran

Dziś kolejny zestaw pocztówek, tym razem z kraju położonego na Bliskim Wschodzie czyli z Iranu. Wszystkie poniższe pocztówki otrzymałam jakiś czas temu od Tomasza. Pierwsza z nich przedstawia obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a zarazem największą atrakcję Iranu - Persepolis. Są to ruiny starożytnego miasta, założonego przez Dariusza I w 518 roku p.n.e, a następnie rozbudowanego przez Kserksesa I.
 Meszhed to drugie co do wielkości miasto Iranu. Jest jednym ze świętych miast Islamu. W mieście znajdują się meczety i mauzolea, ale najważniejszym jest świątynia z grobem Imama Rezy. Każdego roku sanktuarium to odwiedza miliony pielgrzymów.
Główną atrakcją miasta Kashan są tradycyjne domy, które wyglądają jak pałace. Jednym z takich budynków jest dom Borujerdi zbudowany w XIX wieku. Jest on uważany za arcydzieło tradycyjnej perskiej architektury mieszkaniowej. Budowla ta posiada 3 wysokie wieże, które pomagają ochłodzić dom. Na pocztówce znajduje się główna kopuła domu Borujerdi.
Na kolejnej pocztówce znajduje się  widok  na jedną z najstarszych wiosek w Iranie. Abyaneh to mała miejscowość malowniczo położona na zboczu wzgórza. Charakterystyczną cechą tej miejscowości są budynki zbudowane z czerwonej gliny. 
 Ostatnia już pocztówka to widok na wygasły wulkan Demawend. Jest to najwyższy szczyt pasam Elburs, jak również Iranu, a także najwyższy wulkan w Azji. Jego wysokość wynosi 5610 m n.p.m.
 
Na koniec przypominam o konkursach. Pierwszy z okazji urodzin kończy się już jutro o północy, więc kto się jeszcze nie zgłosił zapraszam. Natomiast do złapania licznika zostało jeszcze 500 wyświetleń. Pamiętajcie o polowaniu!

13 komentarzy:

 1. Świetne pocztówki! Tego kraju jeszcze w kolekcji nie mam. Trzecia i piąta są cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wioska przypomina jak oglądam filmy o czasach, w których Jezus żył. Idealnie sie nadaje do kręcenia takich filmów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne karteczki :-) Najbardziej podoba mi się pierwsza ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę twarz w trzeciej! :D Cudo :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mam niektóre z tych pocztówek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza pocztówka jest piękna! Chyba dlatego, że jest na niej napis :D
  Nie mam nic z Iranu i w ogóle Bliski Wschód nie należy chyba do mojej kategorii, bo nie mam wcale stamtąd dużo kartek :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Według mnie najlepsze chyba są dwie... pierwsza i ostatnia :) z samego Iranu chyba jeszcze nie mam żadnej kartki :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne pocztówki! Widać po nich, że to po drugiej stronie świata :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesujące pocztówki i w sporej ilości. Niestety nie mam nic stamtąd tym bardziej gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza kartka - rewelacyjna! Iranu nie mam, ale posiadam kartkę z Iraku :)

  OdpowiedzUsuń
 11. podobają mi się trzy ostatnie kartki, ale chyba najbardziej ta ostatnia, bo są i góry i woda. uprzejmie zazdroszczę takiej ładnej irańskiej kolekcji :)

  a poza tym udało mi się chyba złapać liczni, wysłałam maila :)

  OdpowiedzUsuń
 12. też otrzymałam takie pocztówki od Tomasza i zakochałam się w nich. :) uwielbiam klimat Bliskiego Wschodu, no i Tomasz wzbogacił moją kolekcję o kartki z nowego kraju. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania