Przetłumacz stronę

środa, 13 stycznia 2016

Łowickie wycinanki

Ostatnio pokazałam pocztówki z miasta Łowicz, dziś więc przyszedł czas na znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie łowickie wycinanki, które otrzymałam od Małgorzaty. Wycinanki to papierowe ozdoby tworzone przez artystów ludowych, zamieszkujących Ziemię Łowicką. Taką wycinankę wykonuje się ręcznie za pomocą nożyc służących niegdyś do strzyżenia owiec. Następnie wycięte kolorowe elementy nakłada się warstwowo jeden na drugi, tworząc barwny obraz.
Łowickie wycinanki dzieli się na trzy grupy: okrągłe "Gwiozdy", prostokątne "Kodry" i pionowe "Tasiemki". Poniższa wycinanka jest przykładem klasycznej łowickiej gwiozdy. Częstym motywem wycinanki jest kogut, uważany według podań ludowy za symbol życia.
Innym motywem wycinanki jest przedstawienie życia łowickiej wsi. Kobiety i mężczyźnie ubrani są tutaj w tradycyjne ludowe stroje. Kobiecy ubiór składa się między innymi koszuli z szerokimi rękawami, z marszczonej różnobarwnej pasiastej spódnicy obszytej u dołu szeroką aksamitką z wyhaftowanymi kwiatami oraz chustki na głowę.

14 komentarzy:

 1. Piękne, lubię łowickie wycinanki i podziwiam tych, którzy je tworzą. Niesktóre są małymi dziełami sztuki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Łowickie wycinanki są przepiękne! W ogóle cały region wydaje się być interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnie zdjęcie najlepsze:) Miałem właśnie papeterię z takim wzorem, ale już poszła w Polskę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Łowickie wycinanki zawsze mnie zachwycają :-) Są przepiękne! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam łowickie wycinanki, zazdroszczę świetnych pocztówek

  OdpowiedzUsuń
 6. kojarzę motywy łowickich wycinanek, ale chyba nigdy nie widziałam żadnej na własne oczy więc nie miałam pojęcia, że są one robione w taki sposób, warstwowy. pięknie to wygląda! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładne pocztówki, ostatnia chyba najlepsza. A swoją drogą niezbyt dużo mamy u nas pocztówek o tematyce ludowej, typu tradycyjne stroje, zwyczaje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam jedną wycinankę i to przywiezioną z samego Łowicza! Całkiem tradycjna, bo przedstawia dwa koguty. Takich pocztówek raczej nie mam. Twoje są piękne! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam chyba kilka kartek z takimi motywami u siebie, choć muszę przyznać, że nie należą one do moich ulubionych ;<

  OdpowiedzUsuń
 10. wspaniałe i kolorowe! łowickie wycinanki zawsze mi się podobały. :) ale nie wiedziałam, że wykonuje się je nożycami dawniej służącymi do strzyżenia owiec! fajna ciekawostka. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak,tak,tak! Uwielbiam te kartki i chętnie posyłam je w świat, bo są urocze :) juz nie raz otrzymałam gorącą odpowiedź, gdyż komuś bardzo się ona podobała. Uczyłam się o wycinankach na studiach i miałam okazję oglądać je na żywo :) są niesamowite!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania