Przetłumacz stronę

sobota, 9 stycznia 2016

Łowicz

Łowicz położony jest w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. Miasto to leży nad rzeką Bzurą, w południowo-zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Łowicz to dawna siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, w której zachowało się wiele ciekawych zabytków sakralnych i świeckich. Jednym z nich jest Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja (środkowe zdjęcie), która nazywana jest Mazowieckim Wawelem. Spoczywa tu bowiem 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.
W sercu Starego Miasta znajduje się Stary Rynek, przy którym stoi klasycystyczny Ratusz, który zaraz po katedrze i budynku muzeum jest najbardziej rozpoznawalnym gmachem w Łowiczu. Ratusz ten wzniesiony został w latach 1825-1828, według projektu Bonifacego Witkowskiego. Jest to dwukondygnacyjny budynek z wieżą, na której znajduje się zegar wybijający miejskie kuranty. Wewnątrz budowli znajduje się piękna Sala Radziecka zdobiona herbami dawnych województw i Ziem Królestwa Polskiego, a także portretami wybitnych Polaków.
 W okolicach Łowicza znajdują się miejsca warte uwagi. Są to między innymi park krajobrazowy Arkadia, zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie, skansen w Maurzycach, kościół w Złakowie Kościelnym, a także kapliczka w Retkach.
Bardzo ważnym i ciekawym wydarzeniem w Łowiczu jest procesja w święto Bożego Ciała, która została wpisana na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najbardziej widowiskowym elementem procesji są barwne, regionalne stroje łowickie, w które ubrani są mieszkańcy Ziemi Łowickiej czyli Księżacy. 
Na ziemi łowickiej powstało kilka zespołów ludowych, jednym z nich są Łowiczanie, którzy działają od 1992 roku. Głównym programem zespołu jest "Wesele Łowickie" odgrywane w skansenie w Maurzycach. Rolę gości weselnych odgrywają tu turyści. 
Wszystkie zaprezentowane pocztówki otrzymałam od Małgorzaty z Kutna.

14 komentarzy:

 1. Och, Łowicz. Wielka szkoda, że tylko przejeżdżałam przez to miasto (pociągiem!) i nie miałam okazji go zwiedzać. Damskie stroje ludowe z tego regionu bardzo mi się podobają, choć męskie też nie są złe. :)
  Zwiedzaj z pocztówką!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja także przez Łowicz tylko przejeżdżałam w drodze powrotnej z Kutna :) Może kiedyś uda mi się zwiedzić to miasto, bardzo bym chciała, a pocztówki świetne :) Najbardziej podoba mi się ta ostatnia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakieś 8 lat temu byłam w Łowiczu. Oprócz pokoi w schronisku nic nie pamiętam. Wiem, że na posiłki dostawalismy wszystko marki Łowicz. Wokół Łowicza jest mnóstwo sądów. Super pocztówki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nigdy nie miałam okazji być w Łowiczu... a szkoda, po pocztówkach widzę co tracę :( Stroje ludowe są genialne, miło, że znalazły miejsce na pocztówkach :) Najbardziej podoba mi się pierwsza pocztówka, ślicznie dobrane kolory i ładny podpis!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne kartki z Łowicza prezentujesz tu Weroniko :)
  Naczytałam się sporo o Łowiczu, zainteresował mnie fakt, że mają tam Rynek w kształcie trójkąta, jeden z trzech zachowanych pierwotnej formie w Europie (kolejne są w Bonn i w Paryżu), poza tym bardzo lubię folklor łowicki.
  W sierpniu, wracając z Łodzi, odwiedziłam Łowicz i.... totalna klapa! Zobaczyłam nudne, senne i mało ciekawe miasteczko. Gdzie ta uroda łowickiej kultury? Do tego pocztówki mieli beznadziejne, nigdzie nie widziałam tak ładnych jak te, które tu pokazujesz...

  OdpowiedzUsuń
 6. 2 ostatnie są najbardziej mi sie podobają. Łowicz kojarzy mi się z pięknymi kolorowymi strojami i oczywiście wycinankami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Łowicz kojarzy mi się z dżemami. Pocztówki są piękne, ale najbardziej spodobała mi się przedostatnia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne pocztówki otrzymałaś:) Ja niestety nie mam żadnej z tego miasta. Łowicz kojarzy mi się z folklorem łowickim i bitwą nad Bzurą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Łowicz - tak blisko mnie, a jeszcze nie udało mi się tam być, tylko przejazdem. Mam nadzieję, że uda mi się to nadrobić. Czytałam, że w Łowiczu jest piękna procesja na Boże Ciało, ale ja akurat planuję spędzić w Lublinie ten czas. Oprócz tego jest tam jedyny w Polsce trójkątny rynek :) ciekawa jestem jak wygląda na żywo taki rynek. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Łowicz kojarzy się z wycinankami :) Mam kartki z tego miasta jednak niewypisane, bo otrzymałam je od znajomego. Twoje są bardzo różnorodne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. mnie również Łowicz kojarzy się z wycinankami, ale nigdy w nim nie byłam. ale mój chłopak był ostatnio przejazdem w Łowiczu i zatrzymał się, żeby kupić mi pocztówki a przy okazji zabrał z informacji parę informatorów turystycznych. wręczając mi je powiedział, że może byśmy się tam wybrali kiedyś na weekend więc kto wie? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. mnie Łowicz kojarzy się przede wszystkim z barwnymi strojami łowickimi, dlatego też przedostatnia kartka najbardziej przypadła mi do gustu. :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapraszamy do Łowicza. Wiadomo że w strojach ludowych nie chodzimy na co dzień, ale jeśli odwiedzicie nas w Boże Ciało zobaczycie niesamowitą paradę pasiaków. Nasz folklor jest bardzo bogaty i wciąż żywy. Zapraszamy też na dni Łowicza i Księżackie Jadło. Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania