Przetłumacz stronę

środa, 24 lutego 2016

Karpacz

Karpacz to jedno z najładniejszych karkonoskich miast. Położone jest ono u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki, która wznosi się na wysokość 1602 m.n.p.m. Na terenie miasta i w okolicach znajduje się wiele ciekawych obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Wśród nich znajduje się między innymi Świątynia Wang oraz kaplica pw. Świętego Wawrzyńca na Śnieżce.
Świątynia Wang to największa atrakcja Karpacza. Ta drewniana świątynia położona jest w Górnym Karpaczu na wysokości 885 m n.p.m. Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII/XIII wieku w południowej Norwegii. W XIX wieku został sprzedany i sprowadzony do Karpacza. Uroczyste poświęcenie nastąpiło 28 lipca 1844 roku. Inne pocztówki z kościołem Wang możecie zobaczyć tutaj i tutaj
Obok Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce znajduje się Kaplica Świętego Wawrzyńca. Jest to najstarszy obiekt znajdujący się na Śnieżce, zbudowany w latach 1665-1681. W pierwszej połowie XIX wieku kaplica ta pełniła funkcję prowizorycznego schroniska, a od 1850 roku zostały w kapicy przywrócone nabożeństwa. Dzień 10 sierpnia jest dniem odpustu Świętego Wawrzyńca, z tej okazji co roku w tym dniu odbywa się uroczysta msza święta.
Pierwszą pocztówkę otrzymałam od Ani z wygranego konkursu, reprodukcję widokówki z początku XX wieku ze Świątynią Wang dostałam od Gosi z RRa, natomiast zimowy widok na kaplicę otrzymałam całkiem niedawno z wymiany prywatnej od Moniki.

15 komentarzy:

 1. Karpacz musi być piękną miejscowością - tak przynajmniej widać na tej pocztówce. Nie byłam tam jeszcze nigdy. Zaciekawiła mnie ta Świątynia Wang. Jak to możliwe, żeby budynek był zbudowany w innym kraju a przeniesiony do Polski?

  OdpowiedzUsuń
 2. Do ostatniej kartki ze Śnieżką wzdycham już od dawna. Widok na niej przypomina kadr z bajki, albo z innej planety ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzecia pocztówka zdecydowanie najładniejsza :) Lubię Karpacz, byłam tam kilka razy. Widziałam i kościółek, i byłam na Śnieżce. Ale ten zimowy widok jest niesamowity!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widok na pierwszej pocztówce najładniejszy! Wang kojarzy mi się z chińską świątynią:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam góry, dlatego dla mnie najpiękniejszą pocztówką jest ta pierwsza, ale zimowy widok na kaplicę także piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie pocztówki bardzo ładne. Jest tyle miejsc w Polsce do odwiedzenia, o świecie nie wspominając, a tak mało czasu i pieniędzy :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne kartki, ale ostatnia jest przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczne pocztówki, oczywiście najbardziej podoba mi się ostatnia, ponieważ bardzo lubię tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękne pocztówki <3
  Nigdy nie byłem w górach (może kiedyś). Najbardziej spodobała mi się pocztówka Świątyni Wang.

  OdpowiedzUsuń
 10. W Karpaczu byłam, świątynię miałam okazję oglądać z bliska i bardzo mnie zaintrygowała! Uwielbiam spędzać czas w górach jednak wolę Tatry, jakoś tak bardziej budzą we mnie podziw, chociaż na Śnieżkę się długo człapałam ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Byliśmy w Karpaczu! Tylko na Śnieżkę nie dotarliśmy ...

  OdpowiedzUsuń
 12. wszystkie kartki są piękne, ale ta ostatnia z Postrabbit chyba najładniejsza. :) miałam to szczęście widzieć wszystkie miejsca z pokazanych przez Ciebie pocztówek i kilkakrotnie odwiedzać Karpacz. :) bardzo podobała mi się Świątynia Wang. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Cudne pocztówki, cudowny Karpacz. Znam Karkonosze jak własną kieszeń, wiele razy byłam w Karpaczu jako miejscu wypadowym w góry :)

  OdpowiedzUsuń
 14. dwie ostatnie pocztówki są najpiękniejsze, z chęcią sama bym je przygarnęła. w Karpaczu niestety nie byłam, ale bardzo bym chciała, ponieważ fascynuje mnie właśnie świątynia Wang. na zdjęciach wygląda fenomenalnie więc na żywo musi robić jeszcze większe wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnia pocztówka jest najpiękniejsza! Jestem zakochana w tej serii i chyba nigdy się to nie zmieni! Mają przepiękne zdjęcia! <3

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania