Przetłumacz stronę

poniedziałek, 21 marca 2016

Wiosna, wiosna

Wczoraj przywitaliśmy astronomiczną wiosnę, zaś dziś rozpoczyna się wiosna kalendarzowa. W związku z tym dzisiejsze karteczki też nawiązują do tej pięknej pory roku. 
Pierwszą z nich otrzymałam od Ani z wygranego konkursu forumowego. Pocztówka pochodzi ze sklepiku Postallove i jest to pierwsza moja kartka z tej serii. Na kartce znajduje się znany wszystkim bocian biały. Jest to duży ptak brodzący z rodziny bocianowatych, którego najczęściej można spotkać na wsi. Na przełomie marca / kwietnia bociany  powracają z Afryki na swe lęgowiska między innymi do Polski. 


Bocian czarny inaczej nazywany hajstrą to bliski krewny bociana białego. Ptak ten ma upierzenie czarne z metalicznym, zielonkawym i purpurowym połyskiem. Podobnie jak bocian biały ma długie czerwone nogi i długi czerwony dziób. Europejskie bociany czarne zimy spędzają w Afryce lub w Indiach, natomiast do Europy wracają pod koniec marca. W przeciwieństwie do bocianów białych hajstry gnieżdżą się z dala od człowieka, w takich miejscach jak lasy górskie, a także w pobliżu wód i bagien.

 Na ostatniej postallówce znajdują się jedne z największych ptaków występujących w Polsce - żurawie. Upierzenie tych ptaków niemal w całości jest szaro-popielate, jedynie końcówki skrzydeł, część głowy i szyi są ciemne. Charakterystyczną cechą żurawi jest wydawany przez nie głośny krzyk zwany klangorem. Żurawie są gatunkiem migrującym, zimy spędzają we Francji, Hiszpanii oraz w pólnocno-wschodniej Afryce, natomiast już w lutym pojawiają się w Polsce. 

10 komentarzy:

 1. Spotkałam kiedyś czarnego bociana :) Uwielbiam je. Mam niedaleko domu gniazdo i co roku jest pełne małych bocianków ;) Kartki są śliczne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bociany są przepiękne! Uwielbiam je podglądać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta pierwsza kartka jest cudowna! Gdy ją tylko zobaczyłam w zapowiedziach nowości (już jakiś czas temu) to wiedziałam, że będzie ona jedną z moich ulubionych kartek z Polski! Uwielbiam bociany! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. piękne kartki, a wiosnę póki co to mamy taka piękną..

  OdpowiedzUsuń
 5. Żurawie chyba mają kolonię gdzieś na mokradłach pod lasem, który znajduje się jakieś 1,5 km od mojego domu. Czasami tak się tam wydzierają, że słyszę je u siebie w domu.
  Pocztówki bardzo ładne, każdą chętnie przygarnęłabym do swojej kolekcji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne kartki, przede wszystkim ta pierwsza <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza pocztówka jest piękna! Bardzo lubię tą wyjątkową serię w kształcie naszego kraju :)
  Ostatnio pojechałam poszukiwać flamingów, bo są one tu niedaleko,jednak nie było jeszcze żadnego. Może następnym razem je zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie jakos te kartki w kształcie mapki z Postallove nie podeszły, ale zdjęcia na nich są przepiękne!Jeszcze w tym roku bociana nie widziałam, ale ponoć już przyleciały :)

  OdpowiedzUsuń
 9. pierwsza pocztówka podoba mi się najbardziej, bocian to piękny ptak. :) za każdym razem na wiosnę wypatrujemy z rodzicami bocianów w naszej miejscowości.
  dobrze, że już wiosna, oby było teraz coraz cieplej i już naprawdę wiosennie i słonecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. uwielbiam pocztówki ze zwierzętami, a te które prezentujesz zdecydowanie mi się podobają, a najbardziej chyba ta pierwsza. W tym roku już widziałam kilka bocianów, nie wiem dlaczego, ale widok tych ptaków zawsze mnie cieszy :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania