Przetłumacz stronę

piątek, 18 marca 2016

Albania

Albania leży w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Ma ona dostęp do Morza Jońskiego oraz Adriatyckiego. Niewielki procent kraju to niziny, natomiast 75% powierzchni kraju zajmują góry i wyżyny.
Poniższe pocztówki otrzymałam od Tomasza. Niestety nie posiadają one podpisu, stąd też nie wiem co przedstawiają trzy pierwsze zdjęcia.
Kamienny Most Mesi został zbudowany w 1796 roku na rzece Kir. Położony jest 7 kilometrów od Szodry. Ma 108 metrów długości i jedynie 3 metry szerokości. Most składa się z 16 łuków, a największe przęsło ma 22 metry długości i 18 metrów wysokości.

Na ostatniej pocztówce znajduje się jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach - "miasto tysiąca okien" czyli Berat. Leży ono w środkowej Albanii nad rzeką Osum. Berat został założony w III w. p.n.e. przez Illirów. W IX wieku Piękne Miasto zostało zdobyte przez Bułgarów, którzy zmienili nazwę na Beligrad, które przekształciło się w obecną nazwę Berat. W 2008 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa, przez rozszerzenie wpisu o mieście Gjirokastra

9 komentarzy:

 1. Piękne :) Albanii jeszcze nie ma w kolekcji

  OdpowiedzUsuń
 2. Łał, ale zdobycze, zazdroszczę :) Piękne pocztówki i ciekawe widoki.
  Ps. Dziś u mnie coś od Ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzy pierwsze kartki i ostatnia nie zrobiły na mnie wrażenia, natomiast most... Wow, prezentuje się bajecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne pocztówki z Albanii! Ja słyszałam, że jest w tym kraju bardzo niebezpiecznie niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładne pocztówki, pozazdrościć. Bo Albanii jeszcze nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z każdej z tych pocztówek byłabym bardzo zadowolona, a Albanii jeszcze niestety nie mam :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Jejku, ile pocztówek z Albanii! Pomyśleć, że miałam tak wielki problem ze zdobyciem tego kraju do swojej kolekcji i dopiero Krystyna mnie poratowała i dzięki temu Albania dołączyła i do mojego zbioru :)
  Co do pocztówek, to wszystkie mi się podobają, choć ta z mostem chyba najbardziej. Albania to kraj, który wszyscy zachwalają, więc obym miała okazję tam kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kartka z kamiennym mostem mnie oczarowała. Jest przepiękna! To zdecydowanie mój faworyt.

  OdpowiedzUsuń
 9. jejku, jakie piękne pocztówki! ogromnie mi się podobają, tym bardziej że nie mam żadnej kartki z Albanii. ten kraj kojarzy mi się z dość dziwnym faktem, który kiedyś usłyszałam (nie wiem, czy to nadal aktualne) - otóż rzekomo w Albanii jeszcze kilka lat temu nie było żadnych Mcdonaldów! mam raczej mieszane uczucia związane z tym państwem. z jednej strony bajeczne widoki, ludzie jeżdżą tam na wakacje, z drugiej strony okropna bieda...

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania