Przetłumacz stronę

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Golub-Dobrzyń

Golub-Dobrzyń to miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim, położone w pradolinie rzeki Drwęcy. Miasto powstało na skutek połączenia w 1951 roku dwóch miast Golubia i Dobrzynia. Na wzgórzu zamkowym stoi zamek krzyżacki z przełomu XIII/XIV wieku. Jak większość takich budowli był wielokrotnie zdobywany i niszczony. W XVI wieku warownia została przebudowana na renesansową rezydencję pałacową zwieńczoną attyką. W późniejszych latach zamek pełnił funkcję szpitala, więzienia, szkoły. W skutek huraganów w XIX wieku zawaliły się części attyki, uszkadzając sklepienie zamku. Dopiero po II wojnie światowej zamek odbudowano. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja. Pocztówkę z golubskim zamkeim otrzymałam od Magdaleny.

7 komentarzy:

 1. Strasznie toporna i mało reprezentatywna twierdza, no ale miała chronić przed najazdami, a nie być podziwiana, choć pewnie ludzie w tamtych czasach mieli inny gust niż ja kilka wieków później ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam taką samą pocztówkę i bardzo ją lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna kartka. Nigdy tam nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy tam nie byłam i chyba nigdy nawet nie słyszałam! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. wyjątkowo piękna kartka - w dodatku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnej pocztówki z Golubia-Dobrzynia, a to tak niedaleko Torunia! muszę to koniecznie nadrobić.
  gdy byłam w podstawówce albo w przedszkolu, pojechałam do tego zamku na zajęcia z lepienia z gliny. :) myślę, że sporo toruńskich dzieciaczków zaliczyło takie zajęcia, bo to jednak frajda. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. ostatnio także otrzymałam ta pocztówkę od Magdaleny i sie w niej po prostu zakochałam :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania