Przetłumacz stronę

wtorek, 12 kwietnia 2016

Seria "Serduszko"

Zapewne wiecie, że bardzo lubię serię z serduszkiem. O tym, że są to jedne z moich ulubionych pocztówek wie Krystyna, od której otrzymałam wszystkie trzy poniższe kartki. Inne moje serduszkowe pocztówki możecie zobaczyć klikając tutaj.
Bytów leży w województwie pomorskim, nad rzekami Borują oraz Bytową, a także nad Jeziorem Jeleń. Znajduje się tu wiele interesujących zabytków, a jednym z nich jest XIV-wieczny gotycki zamek. Zamek posiada trzy okrągłe baszty: Młyńską, Różaną oraz Polną, a także czworoboczną wieżę Prochową. Najstarszym budynkiem zamku jest Dom Zakonny, w którym znajduje się muzeum, natomiast w dawnym Domu Książęcym znajduje się restauracja i hotel. 


Trzęsacz to niewielka nadmorska miejscowość wypoczynkowa, położona w województwie zachodniopomorskim. Tutaj znajdują się ruiny gotyckiego kościoła Św. Mikołaja, który został wzniesiony w XIV/XV wieku na najwyższym szczycie w okolicy, w głębi lądu około 2 km od klifowego brzegu. Morze przez stulecia podmywało brzeg, przez co przybliżało się coraz bardziej do kościoła. W 1901 roku nastąpiła katastrofa - do morza runęła ściana północna, a w kolejnych latach morze zabierało kolejne fragmenty kościoła. Do dziś na urwisku pozostała już tylko ostatnia południowa ściana.


Ostatnia już kartka przedstawia piękny zachód słońca w nadmorskiej miejscowości Pogorzelica. Wieś ta położona jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. W pobliskim Niechorzu, na klifowym brzegu znajduje się latarnia morska widoczna na mniejszym zdjęciu. Została ona wybudowana w 1866 roku, mierzy 45 metrów wysokości. Jest to druga co do wielkości latarnia morska nad polskim Bałtykiem. Latarnia jest udostępniona turystom, którzy chcąc podziwiać widoki ze szczytu latarni muszą pokonać 210 stopni. 

16 komentarzy:

 1. także bardzo mi się podoba to seria, ale mam tylko jedną w swoich zbiorach z Sopotu

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć generalnie nie lubię tej serii i wolałabym dostać identyczną kartkę, ale prostokątną to bardzo podoba mi się ta druga! Taki widok sprawia, że mam ochotę spędzić wieczór na plaży i się zrelaksować! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z tej serii mam może jedną pocztówkę, którą sama sobie przywiozłam z nad morza:D a z tych trzech nie wiem która bardziej mi się podoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Pogorzelicy byłam na Zielonej Szkole, w Trzęsaczu na wycieczce :)
  Sama mam kilka serduszkowych kartek, ale z Trójmiasta i Bałtyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta druga jest idealna! I świetny widok pojedynczy i te muszelki, które o dziwo dodają uroku. Już trochę masz tych pocztówek, Weroniko! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie kartki są przepiękne, przez co nie potrafię wybrać tej, która podoba mi się najbardziej :) Z drugiej jedynie wyrzuciłabym te rysowane muszelki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne pocztówki, kiedyś widziałam pocztówkę serduszko z Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ten znaczek z papużkami jest piękny, ale jeszcze nie mam go w swojej kolekcji.

   Usuń
 8. Ciekawa seria, na którą natknęłam sie już nieraz. Trzęsacz podoba mi się najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Miło mi, że serduszkowe pocztówki znajdują uznanie :)
  Pewno będą kolejne....

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja specjalnie tej serii nie zbieram ale mam kilka kartek u siebie, bo nie sposób być nad morzem i kiedyś jej nie dostać ;) W Trzęsaczu sama byłam i miejsce jest bardzo specyficzne, zresztą co pocztówka ukazuje :D

  OdpowiedzUsuń
 11. O też mam pocztówkę z tej serii, z Gdańska bodajże :)

  zapraszam :)
  http://mswildheadspostcards.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. oo, nawet nie wiedziałam, że z serii z serduszkiem - swoją drogą bardzo uroczej - można znaleźć kartki z w sumie niewielkich miejscowości. :) do Trzęsacza bardzo chciałabym pojechać i zobaczyć urwisko i pozostałości kościoła. z kartek, które pokazałaś, właśnie Trzęsacz, no i Pogorzelica podobają mi się najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapraszamy serdecznie, już 27 maja premiera wyjątkowej aplikacji https://www.youtube.com/watch?v=folMEkkOrF8 #image4you

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania