Przetłumacz stronę

poniedziałek, 2 maja 2016

Ruchome wydmy

 Słowiński Park Narodowy położony jest w województwie pomorskim, na terenie powiatu słupskiego i lęborskiego. Park ten został utworzony 1 stycznia 1967 roku na powierzchni 18069 ha, dziś zaś jego powierzchnia wynosi 32744 ha. Charakterystycznymi elementami Parku są jeziora, bagna, torfowiska, bory i lasy, a przede wszystkim unikatowe w skali światowej ruchome wydmy.  


 Ruchome wydmy położone są na środkowej części Mierzei Łebskiej między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Pod wpływem wiatru piasek przesuwa się tworząc różnego rodzaju wydmy. W okolicach Łeby największy obszar wydmowy zajmuje około 500 hektarów, na którym wydmy dochodzą do wysokości
45 m n.p.m.


Tempo przemieszczania się wydm nie jest jednolite na całej mierzei. Zachodnia i wschodnia część mierzei charakteryzuje się niewielką ruchliwością około 3m/rok, natomiast wydmy w części środkowej wędrują z prędkością 2-10 metrów na rok. 

Wszystkie powyższe pocztówki otrzymałam od Krystyny B.

11 komentarzy:

 1. Przepiękne są te wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Nie byłam tam jeszcze, więc wszystko jeszcze przede mną, ale dużo czytałam na ten temat i oglądałam zdjęcia i filmy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kartki, a jakie piękne są wydmy na żywo :) w tym Parku jeszcze nigdy nie byłam, może kiedyś będę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojj, bardzo podobało mi się w Słowińskim Parku Narodowym, baaardzo! :)
  Pocztówki masz wspaniałe z tego miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w Łebie na obozie sportowym. Codzienne bieganie po plaży i wydmach sprawiło, że do tej pory mam dość tego miejsca :P Także nie polecam biegania po piachu. Samo miejsce na pewno jest urokliwe i dobre na spacery :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w tym parku chyba dwa razy, kiedyś miałam nawet (nie)przyjemność robić o nim prezentację na biologię i muszę przyznać że najbardziej spodobały mi się nie wydmy a martwy las. Takie mroczne klimaty ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. poza sezonem jest tam naprawdę pięknie i można się poczuć jak na pustyni albo w kosmosie gdy jest się jedyną osobą, która znajduje się wśród tych wydm. niesamowite miejsce, które i zachwyca i fascynuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. z chęcią przygarnęłabym chociaż jedną pocztówkę z ruchomymi wydmami, bo nie mam żadnej takiej w mojej kolekcji, a to ciekawe zjawisko. w sumie ruchome wydmy i Słowiński Park Narodowy to dla mnie nadal tajemnica - niby sporo się o tym uczyłam, sporo słyszałam, ale nigdy na ruchomych wydmach nie byłam (zaczęłam się zastanawiać, czy na nie w ogóle można wejść, ale z tego, co widzę na kartkach, to tak).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze trochę tych pocztówek mam i z przyjemnością poślę je dalej wszystkim chętnym :)

   Usuń
 8. cudowne fotografie serdecznie zapraszamy do nas https://www.youtube.com/watch?v=folMEkkOrF8 #image4you

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo chciałabym kiedyś odwiedzić ten park, ale jakoś nie po drodze mi w te strony, a o pocztówkach z tego miejsca po prostu marzę, koniecznie muszę się umówić na jakąś wymianę :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania