Przetłumacz stronę

sobota, 21 stycznia 2017

Kraina wiecznych lodów

Przyszedł czas na nadrabianie zaległości. Zacznę od pocztówek, które otrzymałam od Tomasza, a przedstawiają one najzimniejszy kontynent Ziemi czyli Antarktydę. W tej chwili jest tam środek lata, gdzie minimalna temperatura wewnątrz kontynentu wynosi -30°C. Cieplej zaś jest na wybrzeżu, tutaj termometry w styczniu często wskazują temperaturę dodatnią.
Na zachód od Półwyspu Antarktycznego, na wyspie Adelajdy znajduje się brytyjska stacja polarna Rothera Research Station. Jest to jedna z 40 placówek badawczych na Antarktydzie, gdzie badania meteorologiczne prowadzone są przez cały rok.

Inna brytyjska całoroczna stacja polarna znajduje się na Morzu Weddella, na Lodowcu Szelfowym Brunta, a jest to stacja Halley VI. Stacja ta jest pierwszą na świecie stacją badawczą, która dzięki płozom może się przemieszczać po powierzchni lodowca. Prowadzi się tutaj miedzy innymi badania zmian klimatycznych, a także badania zawartości ozonu w atmosferze.

Stacja Halley VI znajduje się w obszarze występowania południowej zorzy polarnej. Aby móc takie zjawisko obserwować najlepiej wybrać się na Antarktydę podczas nocy polarnej, czyli wtedy gdy u nas jest wiosna i lato.

Wyspa Bernkera leży na Morzu Weddella i jest największą wyspą Antarktyki. Jest najdalej na południe położoną wyspą na świecie. Jest ona całkowicie pokryta lodem, a od 1990 roku jest punktem wypadowym dla licznych ekspedycji polarnych. Na Wyspie Berknera odbywa się wiercenie rdzenia lodu, a na poniższej pocztówce znajdują się namioty ekipy, która się tym wierceniem zajmuje. 8 komentarzy:

 1. Bardzo fajne karteczki, wszystkie :-) Jednak gdybym miała wybrać jedną to byłaby to pocztówka z zorzą polarną! Przepiękny widok :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie pocztówki są piękne, ale ta pierwsza najbardziej skradła moje serce. Widok obłędny, szczególnie dla kogoś, kto chciałby się kiedyś wybrać w tak zimne miejsce. Podziwiam ludzi odpornych na pracę w takich warunkach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też siebie nie wyobrażam w takich mrozach. Zdecydowanie wolę upały ;)

   Usuń
 3. Wow niezła zdobycz. Najbardziej urzekły mnie kartki 3 i 4 - zorza cudna. Ngdy w życiu nie chciałabym znaleźć się w tak zimnym miejscu :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne pocztówki. Tomasz jest nieoceniony, jak zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, Tomasz potrafi zrobić piękne niespodzianki :)

   Usuń
 5. Pierwsza pocztówka mnie zachwyciła! :-)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania