Przetłumacz stronę

czwartek, 16 marca 2017

Więcbork

Więcbork jest malowniczo położonym miastem nad Jeziorem Więcborskim. Jest to jedna z najstarszych osad ludzkości w Polsce i Europie. Gród ten mieścił się przy plaży miejskiej w Więcborku i miał charakter obronny. Miasto to na przestrzeni tysięcy lat zmieniało ponad 10 razy swoją nazwę, jego pierwsza nazwa to Wansowno. Miasto było własnością szlachecką rodów: Pęperzyńskich, Więcborskich, Zebrzydowskich, Garczyńskich i Potulickich.

Jednym z najważniejszych zabytków Więcborka jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Kościół został zbudowany w latach 1772-1778 przez ówczesnych właścicieli miasta: Aleksandra Hilarego Potulickiego oraz jego syna Michała Bonawentury. Wnętrze kościoła pochodzi również z czasów budowy świątyni.

Jezioro Więcborskie zaliczane jest do jezior typu zastoiskowych, w których gromadziły się wody topniejącego lodowca ostatniego zlodowacenia. Żyje tu wiele gatunków ryb, są to między innymi: sumy, sandacze, okonie, węgorze i liny. Natomiast tereny przybrzeżne zamieszkują ptaki, takie jak: żurawie, czaple, kormorany, a także dzikie gęsi i kaczki.

Więcbork i okolice są często odwiedzane przez turystów, dlatego powstało tu wiele pensjonatów, ośrodków wczasowych i gospodarstw agroturystycznych. Jednym z nich jest Ośrodek Wczasowy Krajna położony na terenie Krajeńskiego Parku Narodowego.

Wszystkie przedstawione pocztówki otrzymałam od Edyty T. 

3 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej miejscowości do niedawna, a tu okazuje się, że jest jedną z najstarszych osad, wow. Ciekawe i malownicze miejsce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wiele pocztówek z Więcborka i czekają cierpliwie na publikacje. Niektóre to chyba nawet są takie jak Twoje.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania