Przetłumacz stronę

czwartek, 30 marca 2017

Muzeum Wsi Mazowieckiej

W środkowej części województwa mazowieckiego, nad rzeką Sierpienicą położone jest małe miasteczko Sierpc. W 1975 roku powstał tutaj Park Etnograficzny, który 12 lat później przyłączono do Muzeum Etnograficznego i przemianowano ich na Muzeum Wsi Mazowieckiej. Ekspozycję skansenu tworzą między innymi zagrody chłopskie z XIX i z początku XX wieku, dworek szlachecki, XVIII-wieczny drewniany kościół oraz XX-wieczny wiatrak typu koźlak z Zalesia.

Chałupy mieszkalne bielone są wapnem i kryte strzechą, a przy nich znajdują się ogródki kwiatowe, sady i warzywniki. Do jednego z takich budynków należy XIX-wieczna chałupa z Rempina, w której podczas różnych imprez prezentowany jest pokaz tkactwa. W innych chłopskich zagrodach również odbywają się prezentacje dawnych zajęć gospodarskich i rzemiosła, np. pokaz wirowania śmietany, pokaz tkania chodnika, pokaz prania i maglowania bielizny.
Powyższe pocztówki otrzymałam od Natalii.

7 komentarzy:

 1. Baaardzo lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiejski klimat z tych pocztówek spodobał mi się, w końcu sama mieszkam na wsi. Malwy, które rosną na drugiej pocztówce, właśnie kojarzą mi się zawsze z taką wsią z dawnych czasów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malwy... bardzo lubię te kwiaty i szkoda, że teraz już nie rosną pod każdym domem :/

   Usuń
 3. Lubię zwiedzać takie miejsca. Byłem w podobnym muzeum w Ciechanowcu, gdzie także można zobaczyć wiatrak: http://polskiewidokowki.blogspot.com/2014/10/ciechanowiec.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam jedynie w Skansenie w Sanoku i też mi się tam bardzo podobało. Może kiedyś odwiedzę Sierpc czy też Ciechanowiec :)

   Usuń
 4. Zdecydowanie lubię odwiedzić od czasu do czasu tego typu miejsce, bo tamtejszy klimat wsi jest po prostu interesujący i niezwykle malowniczy. O Sierpcu słyszałam, bo znajomy ze studiów mieszkał w tamtej okolicy. Wydaje mi się nawet, że powinnam mieć gdzieś tę drugą pocztówkę :) Pierwsza z wiatrakiem jest bardzo ładna, ale druga mnie zachwyca swoją swojskością :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania