Przetłumacz stronę

środa, 31 maja 2017

Zespół Zamkowo - Parkowy w Krasiczynie

W niedzielę wybrałam się z rodziną na popołudniowy spacer po parku zamkowym w Krasiczynie. Oczywiście nie obeszło się bez zakupu pocztówek. Niestety nie było zbyt dużego wyboru, dlatego kupiłam tylko pierwszy i ostatni wzór. Dwie pozostałe kartki kupiłam kilka lat wcześniej. 
Zamek w Krasiczynie został zbudowany na przełomie XVI-XVII wieku przez kasztelana przemyskiego Stanisława Krasickiego, a następnie przez jego syna Marcina. Zamek przez kolejne lata dziedziczyli: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy i Pinińscy. W 1835 roku zamek odkupił książę Leon Sapieha, który był w jego posiadaniu do 1944 roku. Po II wojnie światowej zamek przeszedł w ręce państwa, mieściło się tu Technikum Leśne, a następnie obiekt przejęło FSO w Warszawie. W 1996 roku zamek wraz z parkiem przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu, która przeprowadziła tu prace remontowo-budowlane i konserwatorskie, tworząc to Zespół Parkowo-Zamkowy w Krasiczynie. 
Zamek otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, w którym występuje około 200 gatunków krzewów i drzew. Oprócz rodzimych gatunków spotkać tu można egzotyczne rośliny, między innymi jest to: korkowiec, tulipanowiec amerykański, platan klonolistny, dąb wielkoowocowy i miłorząb dwuklapowy.
Na uwagę zasługują tu również drzewa rodowe Sapiehów, którzy wprowadzili tu zwyczaj sadzenia dębu z okazji urodzin syna oraz lipy z okazji narodzin córki. Wśród  nich znajduje się dąb metropolity krakowskiego, księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, który wyświęcił na księdza Karola Wojtyłę.
ll

4 komentarze:

 1. Byłam nieraz w Krasiczynie i jest tam naprawdę ładnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tam musi być pięknie! Trzecia pocztówka najbardziej mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdybyś kiedyś miała jeszcze te 2 pocztówki to chętnie bym je przygarnęła :)
  Ps. Czy przesyłka urodzinowa dotarła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Kochana, bardzo Ci dziękuję za przesyłkę i życzenia :)

   Usuń

Zapraszam do komentowania