Przetłumacz stronę

sobota, 30 czerwca 2018

Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej

Kalwaria Pacławska to niewielka wieś położona 25 km od Przemyśla. Na wzgórzu o wysokości 465 m n.p.m. znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, do którego od ponad 350 lat przybywają pielgrzymi. Kalwaria Pacławska nazywana jest Jerozolimą Wschodu, gdyż rzeźba terenu zbliżona jest do miejsca Męki Pańskiej. Wzgórze kalwaryjskie nazywane jest Golgotą, a sąsiednie wzgórze Górą Oliwną. Wzniesienia te przecięte są doliną, która ma obrazować Dolinę Jozafata przez którą płynie Cedron (rzeka Wiar).

Na zboczach gór postawione zostały kaplice obejmujące 28 stacji Dróżek Pana Jezusa oraz 14 stacji Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kaplice te nazywane są dróżkowe, gdyż podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 11-15 sierpnia odprawiane są tu specjalne nabożeństwa. Co roku w odpuście bierze udział tysiące wiernych z różnych stron Polski, Ukrainy i Słowacji.
Pocztówki przedstawiają Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej oraz kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa.

2 komentarze:

  1. Nigdy tam nie byłam, a wydaje się bardzo urokliwie. Lubię urocze kaplice, te ich atmosferę. Miłego weekendu dla Ciebie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To miejsce jest na liście moich marzeń.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania