Przetłumacz stronę

wtorek, 29 października 2019

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku działa od 1958 roku. Zgromadzono tu około 180 obiektów budownictwa drewnianego od XVII do XX wieku, a w magazynach i na ekspozycjach znajduje się ponad 30000 eksponatów w zakresie kultury ludowej, mieszczańskiej, sakralnej i dworskiej. Pod względem ilości obiektów jest to największy skansen w Polsce. 
Budownictwo ludowe w skansenie związane jest z czterema grupami etnograficznymi zamieszkującymi przed II wojną światową tereny dzisiejszego województwa podkarpackiego. Muzeum Budownictwa Ludowego podzielony jest na sektory: Pogórzanie - ludność polska, Dolinianie - grupa mieszana polsko-ruska, Łemkowie i Bojkowie to potomkowie osadników rusko-wołoskich.
Atrakcją skansenu jest Galicyjski Rynek (widoczny u góry pierwszej pocztówki) - rekonstrukcja centrum małego galicyjskiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Wokół czworobocznego placu mieści się 28 obiektów, m. in. jest to dom żydowski, remiza, apteka, poczta, domy mieszkalne. Pozostałe obiekty z pierwszej pocztówki to: cerkiew greckokatolicka z 1801 roku, dwór szlachecki ze Święcan XIX wieku, chałupa z Dydni z 1871 roku oraz kościół 1667 roku.
Na powyższej karce znajduje się chałupa z Niebocka, poniżej zaś chałupa z Węglówki - obie pochodzą z 1892 roku.

3 komentarze:

 1. Dobrze, że są takie miejsca. Dokumentują przeszłość a przy zwiedzaniu poza nauką zapewniają relaks w ciszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że to skansen bogaty w obiekty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O! To coś zdecydowanie dla mnie. Bardzo lubię poczuć od czasu do czasu klimat skansenów, starych chat, drewniaych płotów, ukwieconych ogródków.... :))
  Super karteczki!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania