Przetłumacz stronę

środa, 13 listopada 2019

Płock

W dzisiejszym poście chcę pokazać pocztówki z miasta położonego w centrum Polski, w województwie mazowieckim czyli z Płocka. Leży on nad Wisłą, na styku Pojezierza Dobrzyńskiego i Kotliny Płockiej. Płock został założony w X wieku, a w latach 1079-1138 był stolicą Polski. Sercem Płocka jest Wzgórze Tumskie, na którym znajduje się Zamek Książąt Mazowieckich oraz katedra (na pocztówce w lewym dolnym rogu) wzniesiona w XII wieku, spoczywają tu dawni władcy polscy m.in: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. 
Na Starym Mieście znajduje się Rynek z XVIII i XIX -wieczną zabudową. Najokazalszą budowlą tego miejsca jest Ratusz wybudowany w latach 1824-1827. Codziennie z wieży ratusza rozlega się hejnał płocki grany przez trębacza. Na wieży ukazują się wtedy figury książąt, pokazujące scenę z pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza przez Władysława Hermana. 
Poniższa pocztówka z płockim ratuszem ma już troszkę lat, choć ciężko jest mi określić w którym roku została wysłana, gdyż nie posiada ani znaczka, ani datownika. Kartka została zaadresowana do mojej babci, teraz wzbogaca moją kolekcję.

2 komentarze:

  1. Podobało mi się w Płocku - szczególnie bulwary wiślane są fantastycznie zadbane.
    A karteczki bardzo fajne, szczególnie ta druga taka sentymanetalna...

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie byłem, a widzę że szkoda :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania