Przetłumacz stronę

czwartek, 7 listopada 2019

Zamość

Zamość położony jest w województwie lubelskim i jest drugim pod względem ludności miastem tego województwa. Ze względu na uniwersalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta często Zamość nazywany jest "perłą renesansu", "miastem arkad" lub też "Padwą północy". W 1992 roku Stare Miasto w Zamościu zostało wpisane na listę UNESCO.


Na Rynku Wielkim obok Ratusza znajdują się kolorowe kamienice, które należały do kupców ormiańskich. Każda z nich ma swoją nazwę: pierwsza najbliżej ratusza (zielona) to Kamienica Wilczkowska, ciemnożółta- Rudomiczowska, czerwona- Kamienica pod Aniołami, niebieska - Kamienica pod Małżeństwem, ostatnia jasno żółta to Kamienica Pod Madonną. 

Dwie poniższe pocztówki to jedna z moich ulubionych serii, gdzie połączony jest reprint z widokiem współczesnym. Na pierwszej z nich jest widok na kamienice ormiańskie oraz na pierzeję wschodnią.

Kolejna kartka to część pierzei wschodniej, na zdjęciu współczesnym również widok na kamienice znajdujące się w pierzei południowej.

Dominującą  budowlą Rynku jest ratusz. O tej budowli pisałam już wcześniej i odsyłam Was tutaj. Jeśli macie ochotę zobaczyć wszystkie moje pocztówki z tego pięknego miasta wystarczy kliknąć tu.
Na ostatniej widokówce znajduje się Kościół Franciszkanów, Brama Szczebrzeska, Ratusz, Synagoga oraz Kamienice Ormiańskie.
Pierwsza kartkę otrzymałam od Natalii, pozostałe dostałam od siostry.

1 komentarz:

Zapraszam do komentowania