Przetłumacz stronę

środa, 29 kwietnia 2015

Gdańsk 1900

Wczoraj otrzymałam niespodziankę od Sławka w postaci dwóch gdańskich pocztówek. Obydwa reprinty pochodzą z około 1900 roku. Na kartach zostały naklejone historyczne znaczki. Pierwszy z nich został wydany w 1934 roku przez Rzeszę Niemiecką, a widnieje na nim porter Gustava Nachtigal. Natomiast drugi znaczek został wydany przez Wolne Miasto Gdańsk w 1921 roku, a  przedstawia herb Gdańska na ośmiokątnej tarczy.
Druga pocztówka przedstawia widok na Długi Targ, który razem z Ulicą Długą tworzą tzw. Trakt Królewski. Tutaj znajdują się najważniejsze zabytki Starego Miasta. Najokazalszą i najcenniejszą budowlą jest Ratusz Głównego Miasta, którego wieża mierzy 82 metry wysokości. Przy Długim Targu znajduje się również Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, a także kamienice królewskie, w których rezydował między innymi Zygmunt III Waza, Stanisław Leszczyński oraz August II Mocny.

14 komentarzy:

 1. widzę, że lubisz takie historyczne pocztówki, Weroniko. ;) ja już kiedyś tu u Ciebie pisałam, że nie należą one do moich ulubionych. chociaż w sumie kartki z takimi znaczkami to nie lada perełki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię takie kartki. Jeśli się było w danym miejscu można sobie porównać zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat.

   Usuń
 2. świetne kartki, ta druga oddaje taki fajny klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ah, uwielbiam takie pocztówki - szczególnie te z historycznymi mapkami. Zazdroszczę takich zbiorów. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne, uwielbiam takie pocztówki. Można się poczuć jak w tamtych czasach :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza pocztówka bardziej mi się podoba, choć druga też jest ciekawa :) Ja dzisiaj otrzymałam pocztówkę z Gdańska, ale od Krystyny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. taaa.. ale na widokówce ode mnie nie ma takich super pieczątek... ciekawe w jaki sposób Sławek je zdobywa? Na specjalnej poczcie, czy jak??

   Usuń
  2. Z tego co mi wiadomo, to pieczątki są jego prywatne. Wystarczy zrobić sobie projekt lub gdzieś zamówić, a następnie w firmie zajmującą się produkcją pieczątek, taką sobie wyrobić :)

   Usuń
 6. Pierwsza pocztówka jest piękna! Lubię mapki, nawet te starsze, bo można na nich zobaczyć zazwyczaj sporo interesujących rzeczy i porównać z obecnym stanem :) Znaczki są intrygujące, nie spotkałam jeszcze takich :)
  P.S. Dziękuję za pocztówkę, dotarła już na początku tego tygodnia, ale dopiero nadrabiam zaległości na blogach :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znaczki są faktycznie ciekawe, a już za 6 lat ten drugi będzie miał 100 lat :p
   Cieszę się, że karteczka doleciała:)

   Usuń
 7. Czadowa niespodzianka! Bardzo podobają mi się reprinty dawnych pocztówek. Będąc w Gdańsku kupiłem sobie tą mapę do swoich zbiorów, oprócz niej dostępna była inna mapa, na której widać było wybrzeże i port.

  OdpowiedzUsuń
 8. "As the New Year is fresh in mind, the dominant question in mind of everyone is, “How will you make 2015 a great year?”
  (\__/)
  (='.'=)
  (")_(")

  _________________
  Buy Archeage Gold
  RS3 Gold
  RS Gold

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania