Przetłumacz stronę

środa, 14 października 2015

Malowany Lublin

 Na dzisiaj przygotowałam nie jedną a cztery pocztówki. Wszystkie pochodzą z mojej ulubionej akwarelowej serii z Wydawnictwa Czwórka, a przedstawiają one miasto Lublin. Dwie pierwsze pocztówki otrzymałam od Joanny z prywatnej wymiany, pozostałe dwie z forumowego tagu od Kasi. 
Pierwsza kartka przedstawia panoramę Starego Miasta. Patrząc od lewej strony widzimy kościół i klasztor oo. Dominikanów z kaplicą Tyszkiewiczów, następnie Bazylikę Archikatedralną, zaś najwyższą wieżą jest Wieża Trynitarska.
Zamek murowany został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego w miejscu drewnianej strażnicy. W 1520 roku Zygmunt Stary zapoczątkował przebudowę zamku na rezydencję królewską w stylu renesansowym. Niecałe 50 lat później, podczas obrad sejmu w murach zamku został podpisany akt unii polsko-litewskiej. Podczas wojen w XVII wieku zamek uległ znacznemu zniszczeniu. Dzięki staraniom Stanisława Staszica w latach 1824-1826 wzniesiono tu nową budowlę w stylu neogotyku angielskiego. Budowla ta przez 128 lat czyli do 1954 roku służyła jako więzienie. Obecnie mieści się tu Muzeum Lubelskie.

Ostatnia pocztówka prezentuje Bramę Krakowską, która jest pozostałością murów obronnych z XIV wieku. W przeszłości była to jedna z dwóch bram wjazdowych do miasta. Nazwa bramy wzięła się od  średniowiecznego traktu, który wiódł od Krakowa - ówczesnej stolicy państwa. Dzisiejszy wygląd bramy zawdzięczamy pracom remontowo-konserwatorskim, które zostały podjęte po II wojnie światowej. Od 1979 roku Brama Krakowska jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina.
Na koniec przypominam o trwającym urodzinowym konkursie. Zapraszam do zabawy.
Mam do Was także pytanie: Czy w jednym poście powinnam tak jak dziś prezentować kilka pocztówek, czy wolicie, aby każda kartka była pokazana osobno? Proszę, abyście w komentarzu lub też przez maila się wypowiedzieli w tej kwestii. Będę wdzięczna za każdą wypowiedź.

19 komentarzy:

 1. Piękna ta seria. Właśnie niedawno otrzymałam Kraków z tej serii od Ratri :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. teraz muszę lecieć na rynek i kupić ich więcej :D

   Usuń
  2. Z Karkowa nie mam jeszcze ani jednej akwarelki, więc może jakaś wymiana? ;)

   Usuń
 2. Masz tyle pocztówek do pokazania, że ma sens pokazanie kilku w jednym poście jeśli są powiązane tematycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pocztówek faktycznie mam mnóstwo i okazuje się, że są z tego samego miasta, albo z tej samej serii. Do tej pory pokazywały się posty z większą ilością kartek, ale dosyć rzadko. Teraz takie posty będą coraz częściej.

   Usuń
 3. Kocham Lublin, mam wiele wspomnień z tym pięknym miastem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Tomaszem :)
  A co do pocztówek. Ja także uwielbiam tą serie. Jak się nie mylę to mam ich 6, ale tylko 4 miasta. Też umówiłam się na swap z Joanną! Właśnie czekam na kartkę od niej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem w tej serii kocha się wiele osób :P

   Usuń
 5. Takie akwarele wyglądają na prawdziwe dzieła sztuki. Ja jednak wolę turystyczne pocztówki.
  Jeżeli pocztówki są z jednej miejscowości to możesz je umieścić w jednym poście.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tę serię, nawet i Gniezno się na nią załapało i może też dlatego ją lubię, choć sama jej nie zbieram (ale kilka w kolekcji mam). Jak dla mnie ciekawiej jest, jeśli w poście jest więcej niż jedna pocztówka :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet nie wiedziałem,że aż tyle wydano tych kartek z Lublinem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprócz tego co pokazałam są jeszcze te same widoki ale kartki multi.

   Usuń
 8. Sporo masz tych pocztówek już! :)
  Ja lubię i pojedyncze kartki i jeśli jest kilka ze sobą powiązanych :) Na innych blogach mi to nie przeszkadza, ale u siebie na przykład kilka kartek z różnych państw w jednym poście to chyba by nie przeszło :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie będę pokazywać w jednym poście różnych krajów, chyba że byłoby coś co by je łączyło.

   Usuń
 9. Chyba masz już całe pudło z tą serią! :D Tak czy inaczej są świetne! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe pudło raczej nie ;) ale w sumie mam ich 23 sztuki :)

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. sporo masz tych malowanych kartek. ;) żałuję, że będąc w Lublinie, nie znalazłam takich pocztówek, bo są naprawdę ładne.
  dla mnie pokazywanie więcej niż jednej pocztówki jest jak najbardziej w porządku, chyba nawet wolę takie posty. :) ale też oczywiście bez przesady, kilkanaście pocztówek to zdecydowany max. ;)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania