Przetłumacz stronę

czwartek, 11 lutego 2016

Przemyśl przedwojenny i obecnie cz. 3

Dziś kolejny, ostatni już zestaw pocztówek przedstawiających Przemyśl przedwojenny i dzisiejszy. Jeśli ktoś przeoczył dwie pierwsze części, to zapraszam do posta tutaj i tutaj.
Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają część ulicy Mickiewicza. W pierwszym budynku po prawej stronie obecnie znajduje się Sąd Rejonowy.

Na poniższej pocztówce znajduje się nieistniejący już Odwach czyli strażnica wojskowa. Budynek ten został zbudowany przez Austriaków w miejscu rozebranego wcześniej renesansowego Ratusza, rozebrany zaś został 1909 roku. Za Odwachem widoczna jest Wieża Katedralna.

Na ostatnich zdjęciach znajduje się budynek dworca kolejowego. Ten zabytkowy dworzec został zbudowany w latach 1859-1860. Kilka lat temu obiekt przeszedł generalny remont. Elewacja zewnętrzna, jak i ściany wewnętrzne zyskały pierwotną kolorystykę. W hali głównej podziwiać można malowidła Mariana Strońskiego, Jana Talagi oraz Feliksa Wygrzywalskiego. Podobną pocztówkę możecie zobaczyć klikając tutaj

W 1960 roku wydano 18 znaczków z serii Historyczne miasta polskie (1). Dwa z nich znajdują się na jednej z pocztówek. Przedstawiają one Zamek Piastowski w Opolu oraz Ostrów Tumski i Most Chrobrego w Poznaniu. Dwa pozostałe znaczki są dosyć nowe, bo pochodzą z 2015 roku. Na pierwszym z nich przedstawiono podobiznę Tadeusza Kantora, drugi zaś wydany został z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy.

14 komentarzy:

 1. Ta seria 'Historyczne miasta polskie' jest świetna. Udało mi się zebrać większość znaczków z tej serii. Szkoda, że poczta polska jeszcze nie wydała żadnego znaczka przedstawiającego Przemyśl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to Cię zaskoczę, bo jest przemyski znaczek i to niewycofany z obiegu. O taki: http://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/850,1,15302,18,18,35

   Usuń
  2. A to mnie zaskoczyłaś:) Cóż moja znajomość polskich znaczków kończy się na latach 80. XX w.

   Usuń
 2. Uwielbiam takie porównania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo polubiłam przygotowane przez Was porównania, szkoda że już się skończyły! Budynek dworca spodobał mi się od pierwszego wejrzenia.
  Te znaczki, o których wspomina Darek, są świetne! Nie dość, że ukazują historię, to jeszcze zdobią kartki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. najbardziej podoba mi się pocztówka z dworcem. i w ogóle sam dworzec mi się podoba. pamiętam, że byłam w nim jeszcze przed remontem a potem po remoncie i po prostu szczęka opada jak się miało świadomość zmian!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnica między tym co było, a po remoncie faktycznie jest kolosalna. Ja byłam na odnowionym dworcu tylko raz i pamiętam, że najbardziej ucieszyło mnie ogrzewanie podłogowe, bo akurat wtedy było bardzo zimno, więc szybko się ogrzałam :) Szkoda tylko, że dworzec teraz świeci pustkami. Planowano tam otworzyć między innymi restaurację i z tego co mi wiadomo nic z tych planów nie wyszło :/

   Usuń
 5. Musiałaś się natrudzić, aby taki fajny porównawczy post napisać :) Bardzo mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 6. Super porównania, lubię te posty, już pewnie to pisałam :) Szkoda, że to już koniec... To niewiarygodne, że minęło tyle czasu a te miejsca wcale bardzo się nie zmieniły! Znaczki są prześliczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby mi się udało gdzieś dorwać inne reprinty, to postarałabym się zrobić znów taki post porównujący Przemyśl dziś i dawniej :)

   Usuń
 7. Cudowne są te posty! Można zobaczyć co się zmieniło, a co nie! Na pierwszej pocztówce mnóstwo ludzi, a w dzisiejszych czasach pustka! :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zwykły dzień tygodnia ta ulica jest bardzo ruchliwa, poza tym tutaj znajduje się przystanek autobusowy i zawsze stoi tu mnóstwo ludzi. Zdjęcie było robione w niedzielę i gdy był ogromny upał, chyba nawet największy z całego lata, dlatego też ludzi na ulicach było mało.

   Usuń
 8. w tej części chyba widzę najmniej różnic. :) fajnie, że udało Ci się nie dość, że zdobyć tyle pocztówek przedstawiających Przemyśl przed wieloma laty, to jeszcze sfotografować wszystkie te miejsca. :) ta seria była świetna.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam te posty! Pocztówka numer 3 najbardziej mi się podoba :) Jeśli chodzi o nr 2 to chyba bardziej lubię tą dawniejszą wersję :D

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania