Przetłumacz stronę

poniedziałek, 1 lutego 2016

Przemyśl przedwojenny i obecnie cz.2

Przyszedł czas na kolejną porcję przemyskich reprintów. Poniższe trzy widoki przedstawiają Plac Na Bramie oraz znajdujący się tuż obok kościół Ojców Franciszkanów zwany Reformatami.
Na pierwszym zdjęciu widzimy z lewej strony ulicę Dworskiego, z prawej zaś Mickiewicza. Wieża, którą widać po lewej stronie to Wieża Zegarowa, w której mieści się Muzeum Fajek i Dzwonów. Zdjęcie zostało wykonane od strony budynku, w którym dziś mieści się Bank PKO na zachodnią część Placu. 

Natomiast, to zdjęcie zostało zrobione w przeciwnym kierunku czyli od zachodu na wschodnią część Placu. Pośrodku widoczny jest wspomniany wcześniej budynek banku. Tym razem ulica Mickiewicza znajduje się po lewej stronie, zaś Dworskiego po prawej. 

Na ostatniej pocztówce znajduje się kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. Stoi on w miejscu wcześniejszego kościoła, który został całkowicie zniszczony podczas najazdu Jerzego Rakoczego. Po zakończeniu prac budowlanych w 1664 roku kościół został konsekrowany przez przemyskiego biskupa Stanisława Sarnowskiego. 

Tak jak na wcześniejszych pocztówkach na rewersie znajdują się rarytasy w formie starych znaczków. Czerwony znaczek z orłem o nominale 50 marek pochodzi z lat 1921-1923. Natomiast znaczek z serii "Służba Zdrowia" przedstawiający pielęgniarkę z dzieckiem został wydany w 1953 roku. 
Znaczek "Polski drzeworyt ludowy z XVI w." o nominale 1 zł ukazał się w 1974 roku, zaś znaczek 40 fenigów pochodzi z 1920 roku. 
Z ostatniego zestawu pierwszy znaczek przedstawiający elektryków zakładających przewody elektryczne pochodzi z 1952 roku, a znaczek o nominale 20 groszy na którym znajduje się podobizna Jana Kochanowskiego z Czarnolasu został wydany w rok później.

20 komentarzy:

 1. Tak jak już pisałam... uwielbiam takie porównania! :) To jest wspaniałe, że przez tyle lat miejsca wyglądają niemal identycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe porównanie i nie umknęło mojej uwagi iż ulice z pierwszej fotografii były otoczone większą zielenią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często na starych pocztówkach widać dużo zieleni. Teraz w tych miejscach zazwyczaj są parkingi.

   Usuń
 3. Super ujęcia! Bardzo lubię takie porównania! :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne pocztówki i równie ładne i ciekawe znaczki. Podoba mi się pomysł z porównaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, przedwojenny Przemyśl miał sporo więcej uroku, a przynajmniej w miejscach zaprezentowanych na tych pocztówkach. Mimo wszystko - miejsca te i tak różnią się tylko detalami (skwer, elewacje kamienic, więcej samochodów współcześnie). Świetny pomysł na post z takimi porównaniami! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowity post! Idealne zdjęcia do porównań ! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam pocztówki w ze starymi widoczkami, a porównanie z aktualnymi zdjęciami to świetny pomysł. Gratuluję :) Z kolei znaczki świetnym dodatkiem do takich pocztówek, bardzo oryginalne :) Jest czego zazdrościć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie znaczki to naprawdę cacko :)

   Usuń
 8. I jest kolejna część naszej wycieczki po Przemyślu :) Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, jest, i będzie jeszcze trzecia - ostatnia ;)

   Usuń
 9. Hej, nominowałam Cię do mojego autorskiego tagu książkowego.
  Szczegóły na moim blogu
  http://piosenkajestdobranawszystko87.blogspot.com/2016/02/the-bird-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejne świetne porównania! W drugim przypadku bardziej podoba mi się to dawne rozwiązanie niż obecne, bo widzę tam jakąś ładną altanę. Trzecie nic się nie zmieniło! No i te znaczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie nie wiem co to za altana, może to jakiś kiosk lub coś w tym stylu?

   Usuń
 11. Lubię te porównania, są fascynujące! Kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy wygląda prawie tak samo, bardzo mi się podoba! :) Znaczki interesujące, pasują do tego typu pocztówek :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jednak przez tyle lat Przemyśl niewiele się zmienił. W swojej kolekcji mam ten znaczek za 1zł z 1974, który jest częścią serii składającej się z 4 znaczków.

  OdpowiedzUsuń
 13. niesamowita jest ta seria! z pocztówek najbardziej podoba mi się pierwsza. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Weroniko.
  Czekam na dalszy ciąg serialu o Przemyślu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ukazał się ostatni odcinek ;) Zapraszam :)

   Usuń

Zapraszam do komentowania