Przetłumacz stronę

wtorek, 31 stycznia 2017

Kanał Augustowski

Kanał Augustowski położony jest na terenie Polski i Białorusi i dzieli się na dwa odcinki: zachodni od połączenia z Biebrzą do śluzy Augustów oraz wschodni od śluzy Augustów do śluzy Niemnowo na Białorusi. Długość kanału wynosi ponad 101 km, posiada on 18 śluz i 23 spusty.
Śluza Perkuć to dziesiąta z rzędu śluza, zbudowana na 63 km Kanału Augustowskiego, położona jest między Jeziorem Krzywym a Jeziorem Mikaszewo. Śluza ta zbudowana została w latach 1827-1828.
Następną z kolei jest Śluza Mikaszówka położona na 69 kilometrze kanału. Jej długość wynosi ponad 43 m, a szerokość 6 m. 
Na 77 km znajduje się czternasta śluza Kanału Augustowskiego - śluza Kudrynki, zbudowana w latach 1828-1829.
Jedyną dwukomorową śluzą na Kanale Augustowskim jest śluza Paniewo. Znajduje się ona na 61 km kanału. Wyrównuje ona różnicę poziomów około 6,7 m między Jeziorem Paniewo a Jeziorem Krzywym. Długość śluzy to 88 metrów, a szerokość niecałe 6 m. 

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie jest to jedna z ciekawszych pocztówek, ponieważ pokazuje kanał, który jest jedyny w swoim rodzaju. Kartka oczywiście przypadła mi do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłem, a nawet płynąłem statkiem po tym kanale. W Augustowie znajduje się muzeum upamiętniające twórcę Kanału Augustowskiego – gen. I. Prądzyńskiego.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania