Przetłumacz stronę

środa, 8 lutego 2017

Bielsko-Biała

W województwie śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego leży Bielsko-Biała. Miasto to powstało w 1951 roku poprzez połączenie dwóch miast: Bielska i Białej. 
W sercu Bielska-Białej na Wzgórzu Miejskim znajduje się Stare Miasto, które zachowało średniowieczy układ urbanistyczny. Zabytki jakie tu się znajdują to między innymi Rynek z barokowo - klasycystycznymi kamienicami, Katedra pw. Świętego Mikołaja, zamek Książąt Sułkowskich.
W połowie XIX wieku zaczął się kształtować dzisiejszy Plac Bolesława Chrobrego. Wcześniejsze jego nazwy to Plac Smolny oraz Plac Garncarski. W zachodniej pierzei placu na jednym z budynków znajduje się witraż przedstawiający panoramę miasta i unoszącą się nad nim alegoryczną figurę Obfitości.
Obok wspomnianego budynku znajduje się fontanna trzech nagich chłopców. Autorem fontanny jest bielski rzeźbiarz Mieczysław Hańderek.

Na ostatniej pocztówce znajduje się Zamek Książąt Sułkowskich, w którym mieści się Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Ekspozycja stała muzeum obejmuje między innymi XIX-wieczną reprezentacyjną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, Salę Sztuki Dawnej, Damski Salonik i Gabinet Pana, Salon Muzyczny, Salon Mieszczański drugiej połowy XIX wieku. Nocny widok na tę budowlę możecie zobaczyć klikając tutaj.


3 komentarze:

  1. Pierwsza pocztówka najlepsza! Miałem okazję być w tym mieście na wycieczce szkolnej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem fanką pierwszej pocztówki, bo jeśli się nie mylę to mam ją również w swoich zbiorach. Druga kartka ma też ciekawą perspektywę, zresztą lubię fontanny. W tym mieście jeszcze nie byłam, ale oczywiście chciałabym kiedyś być :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne pocztówki. Najbardziej urzekła mnie ta nr 2 :) W Bielsku-Białej jeszcze nie byłam, ale jeśli będę miała okazję to na pewno pójdę na pocztówkowe łowy ;)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania