Przetłumacz stronę

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Koniki polskie

Koniki polskie to rodzima, prymitywna rasa koni wywodząca się od dzikich koni - tarpanów, które zamieszkiwały polskie, litewskie i pruskie puszcze i lasy. W Roztoczańskim Parku Narodowym zwierzęta te pojawiły się w 1982 roku, kiedy to założono ich hodowlę rezerwatową zwaną "Ostoją". Na potrzeby hodowli wyznaczono 40 ha powierzchni leśnej z polanami oraz łąkami. Wpuszczono tu wówczas 4 klacze i jednego ogiera. Aktualnie powierzchnia Ostoi wynosi 180 hektarów, przebywa tu 7 klaczy stadnych, 1 ogier tabunowy i przychówek do 1,5 roku.

Konik polski jest symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Charakterystyczne cechy koników polskich to niewielki wzrost 125-135 cm, myszata maść z czarną pręgą przez grzbiet, pręgowanie w okolicy łopatek i stawów skokowych. Są bardzo wytrzymałe i odporne na choroby. Koniki polskie same zdobywają pokarm i wychowują młode bez ingerencji człowieka. Żywią się trawą, roślinnością zielną oraz liśćmi drzew, tylko zimą dokarmiane są sianem.
Obydwie pocztówki otrzymałam od forumowej cat-lover.

2 komentarze:

  1. Szkoda, że tak daleko. Pojechałabym tam. Bardzo lubię konie. Chciałabym kiedyś zobaczyć wolne konie, biegnące radośnie. Ależ to musi być wspaniały widok. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyglądają szalenie sympatycznie :). Bardzo lubię rysować i malować konie :).

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania